Znaleziono ciało wampirzycy. Sposób pochowania kobiety nie pozostawia złudzeń
To odkrycie może przyprawić o dreszcze. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mogą podpisać się pod odnalezieniem grobu wampira. Podczas prac prowadzonych we wsi Pień pod Bydgoszczą natrafili na charakterystyczny grób. Znalezione przy ciele przedmioty pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że według mieszkańców kobieta była wampirzycą.
Zobacz też: Zimni, wyrachowani i bezlitośni: najwięksi seryjni mordercy na świecie – część I
Zobacz też: Polscy seryjni mordercy. 5 najgroźniejszych przestępców w historii Polski
Oryginalność tego odkrycia wynika z zaskakującego połączenia trzech elementów: sierpa i kłódki, mających znaczenie symboliczne wywodzące się z wierzeń ludowych, a jednocześnie obecności zapewne nakrycia głowy, wykonanego z jedwabiu, przetykanego srebrną lub złotą nicią. Ten ostatni element świadczy o wysokim statusie społecznym pochowanej kobiety
– mówi dla PAP Magdalena Zagrodzka
Mimo, że była “wampirem” to pochowano ją z należytymi honorami
Jak wynika z ustaleń badaczy, przedmioty z którymi pochowana została kobieta wskazują, że ludzie się jej bali. Najprawdopodobniej podejrzewano, że nawet po śmierci może stanowić niebezpieczeństwo. Ciekawym jest jednak to, że kobieta została pochowana z należytymi honorami. Głowę miała ułożoną na poduszce, a przy czaszce znaleziono najprawdopodobniej pozostałości czepka podwiązanego pod brodą.
Sierp położony ostrzem na szyi oraz trójkątna kłódka znajdująca się na dużym palcu lewej stopy, symbolizująca zamknięcie pewnego etapu życia, mogły chronić innych przed powrotem zmarłej. Zdaniem naukowców praktyki te można uznać więc za typowo “antywampiryczne”
– relacjonuje przedstawicielka grupy badawczej
Dlaczego była uważana, za wampirzycę? – Jedna z cech fizycznych kobiety może stanowić wskazówkę – miała wystające przednie zęby. Jednak rozwiązanie dalszych zagadek będzie leżało w gestii naukowców z Instytutu Archeologii UMK.
Badacze spróbują zweryfikować, czy coś zostało włożone w usta zmarłej. Natomiast analiza antropologiczna pozwoli na ustalenie czy szczątki noszą ślady po jakiś chorobach, a także jakie cechy fizyczne mogły powodować lęk przed jej osobą. Możliwe, że uda się zrobić rekonstrukcję twarzy zmarłej.