Dieta roślinna. Powody, dla których warto zrezygnować z mięsa
W ostatnich latach dieta wegetariańska zyskała na popularności. Bycie wegetarianinem w obecnych czasach jest o wiele prostsze. Na sklepowych półkach w większości marketach mamy szeroki wybór produktów bogatych w białko i takich, które przypominają smakiem i konsystencją typowe kotlety mielone, szynkę czy kiełbasę. Jednym z najważniejszych powodów, dla którego rezygnujemy ze spożywania mięsa jest miłość do zwierząt, dzięki czemu unikamy ich cierpienia. Jednak jakie korzyści zdrowotne przyniesie nam odstawienie produktów odzwierzęcych? Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto ograniczyć mięso, bądź całkowicie z niego zrezygnować przy odpowiednim uzupełnieniu diety o ważne elementy, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zobacz też: Sławni wegetarianie i weganie. Którzy artyści przeszli na dietę roślinną?
Jak przejść na dietę roślinną?
Korzyści z rezygnacji spożywania mięsa jest wiele, jednak należy pamiętać aby robić to z umiarem i stopniowo. Takie zmiany w życiu każdego podyktowane są innego rodzaju powodem. Mogą być to powody etyczne, religijne, zdrowotne czy też ekologiczne.
Zmianę diety najlepiej rozpocząć od tzw. fleksitarianizmu, czyli elastycznego wegetarianizmu. Oznacza to, że stopniowo eliminując z diety mięso, wprowadzamy większą ilość produktów roślinnych. Najważniejszymi składnikami jakie należy spożywać są rośliny strączkowe nasiona, orzechy, pestki i jajka. Wszystkie posiłki muszą być pełnowartościowe, aby po dłuższym stosowaniu tego rodzaju diety nie powodować niedoborów w organizmie.
Zobacz też: Wegańskie przepisy na Wielkanoc. 5 roślinnych potraw na święta
Korzyści płynące z odstawienia mięsa
Jeżeli organizm będzie już gotowy na całkowite odstawienie mięsa, a nasza wiedza na temat sposobów odżywiania się pogłębi, możemy rozpocząć swoją przygodę z dietą roślinną. Po pewnym okresie jej stosowania sami ocenimy jak nasz organizm reaguje i jakie korzyści taka zmiana przyniosła.
Rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych może powodować spadek ciśnienia tętniczego, obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Według badań, zapadalność na cukrzycę typu 2 oraz insulinooporność u osób będących na diecie wegetariańskiej jest znacznie niższa. Wegetarianizm wpływa także korzystnie na nasze serce i jest odpowiedni dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. Dieta roślinna może także zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dzieje się tak ze względu na odrzucenie mięsa czerwonego sklasyfikowanego jako rakotwórcze oraz wprowadzenie większych ilości owoców, warzyw i ziaren.
Wegetarianizm może także pomoc osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Jadłospis takiej diety jest pełen produktów pochodzenia roślinnego, które mają niższą gęstość energetyczną, a także są dość syte, dzięki czemu spożywając mniejszą ilość kalorii, jesteśmy nasyceni.
Zobacz też: Bomby witaminowe, czyli 8 najzdrowszych polskich warzyw
Na co uważać przechodząc na dietę roślinną?
Oczywistym jest to, że poza wieloma korzyściami płynącymi z odstawienia mięsa, przy nieodpowiednim uzupełnianiu potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania elementów, możemy borykać się z kilkoma problemami. Jednym z nich jest nieodpowiednie uzupełnianie żelaza, co może prowadzić do anemii. Powoduje ona zawroty głowy, bladość i ciągłe zmęczenie.
Dieta roślinna może także powodować zwiększenie ryzyka dny moczanowej, czyli zapalenia stawów lub osłabienia kości. Jest to spowodowane ograniczeniem produktów mlecznych bogatych w wapń, białko oraz witaminę D i B12. Według badań, wskaźnik występowania złamań u wegan jest wyższy o 30 %, niż u osób spożywających produkty odzwierzęce.
Pamiętaj, że każde zmiany związane z dietą najlepiej jest konsultować z lekarzem. Wprowadzenie nowej formy żywienia na własną rękę zawsze może powodować ryzyko zdrowotne.
Zobacz też: Co zawiera najwięcej białka? 6 rodzajów produktów wysokobiałkowych