Wegańska wigilia – pomysły na przygotowanie tradycyjnych potraw świątecznych w wersji wegańskiej
#1 Sałatka jarzynowa
W większości polskich domów na święta Bożego Narodzenia przygotowywana jest królowa sałatek – sałatka jarzynowa. Oryginalny przepis zawiera jajka i majonez. Aby zweganizować wystarczy zamienić zwykły majonez na majonez dla wegan i pominąć jajka. Do jej przygotowania potrzebne są ziemniaki, marchewka, seler, jabłko, pietruszka groszek i ogórki kiszone. Wszystko pokrój w kosteczkę i wymieszaj z solą, pieprzem i wegańskim odpowiednikiem majonezu.
Zobacz też: Lubisz korzenne pierniczki, ale wychodzą Ci twarde i suche? Oto najlepszy przepis
#2 Wegańska ryba po grecku
Świetnym zamiennikiem ryby są kotlety sojowe. Wystarczy je namoczyć w bulionie warzywnym z dodatkiem przypraw oraz listków nori, które idealnie naśladują rybny smak. Kotleciki po chwili stają się miękkie. Następnie należy je odsączyć z wody i usmażyć jak zwykłą rybę. Kolejnym krokiem jest przełożenie wegańskiej ryby warstwami ze starej marchewki z dodatkiem selera, pietruszki, cebuli, przypraw i koncentratu pomidorowego. Gotową potrawę należy schłodzić.
Zobacz też: Te przepisy z dyni zagoszczą na długo w twojej kuchni
#3 Wegański bigos
Bigos jest tradycyjną polską potrawą, którą większość z nas uwielbia. To potrawa, do której dodaje się kilka rodzajów mięsa – zazwyczaj kiełbasę oraz mięso wieprzowe. Aby zweganizować bigos wystarczy zamienić mięso na roślinną wersję kiełbasy, którą z łatwością można zakupić w większości marketów. Jeśli chcesz pogłębić wędzony smak dania, możesz także podsmażyć w kawałkach wędzone tofu, które świetnie sprawdzi się w tej wersji bigosu.
Zobacz też: “Coraz bliżej święta” – czyli historia reklamy Coca-Coli
#4 Seleryba w galarecie
Popularną wigilijną potrawą jest karp w galarecie. Również to danie można przygotować w wersji wegańskiej. Zamiast ryby należy użyć selera, pokroić go w grube plastry przypominające rybę, ugotować w bulionie z dodatkiem liści nori. Do przygotowania galarety potrzebny jest bulion oraz łyżeczka agaru. Kawałki selera wraz z groszkiem i marchewką ułóż w misce, zalej powstałą zalewą, a następnie odstaw do lodówki do stężenia. Aby smak selera bardziej przypominał rybę, możesz go owinąć listami nori.