Parlament Europejski przyjął wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej
To kolejny trudny dzień dla całej narodu ukraińskiego. 24 lutego Putin dokonał brutalnego ataku na Ukrainę, a jednocześnie wypowiedział wojnę całej Europie. Kolejne uderzenia rosyjskiej agresji to kolejne straty w ludziach oraz zniszczenia w miastach. Ukraińcy opuszczają swoje domy i zostawiają cały dorobek życia, bo Rosja zabrała im to co mieli najcenniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa.
Barbarzyńskie zachowania Putina nie zostały jednak bezkrytycznie przyjęte przez środowisko międzynarodowe. Państwa nakładają na Rosję najgorsze sankcje, grupy hakerskie utrudniają agresorowi korzystanie z rządowych stron oraz przesyłanie niezbędnych informacji, a mieszkańcy Ukrainy stają do walki z wrogiem i dzielnie bronią ojczyzny. Ramie w ramię z żołnierzami i cywilami idzie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Wczorajszy dzień był przełomowy dla Ukrainy – oficjalnie zadecydowano o wystosowaniu wniosku o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.
Zobacz: Prezydent Zełeński złożył wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej
Do akcesji odniósł się również na wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w słowach Wierzę, że dziś pokazujemy światu, że jesteśmy Europejczykami. Bez was Ukraina będzie samotna. My pokazaliśmy, że jesteśmy silni i tacy jak Wy! Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie porzucicie, że naprawdę jesteście Europejczykami. Wtedy życie wygra ze śmiercią, a światło z ciemnością. Chwała Ukrainie!
We wtorek Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy i rozpoczął procedurę rekrutacyjną. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – podsumowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Czy Ukraina znajdzie się wśród państw UE?
Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego podjęto temat włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak wynika ze źródeł PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poparł na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli wniosek Ukrainy o członkostwo we Wspólnocie.
Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem.
– powiedziała Roberta Metsola
Osiem państw z Europy Środkowo-Wschodniej opowiedziało się za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. Prezydenci wezwali także inne państwa członkowskie do umożliwienia instytucjom Wspólnoty podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.
List otwarty prezydentów Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii to odpowiedź na wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE, który podpisał w poniedziałek prezydent Zełenski. Czy Ukraina stanie się państwem członkowskim UE? – Tego dowiemy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach.