67. urodziny basisty The Clash. Zespoły punkrockowe, które zapisały się w historii muzyki
Paul Simonon i The Clash
Paul Simonon urodził się 15 grudnia 1955 roku w Londynie. Jako młody chłopak chciał zostać malarzem, jednak po kilku latach rozpoczął swoją przygodę z gitarą basową. To właśnie on wraz z przyjacielem Mickiem Jonesem założył w 1976 roku punkrockowy zespół The Clash.
Początkowo, tuż po wydaniu debiutanckiej płyty grupa zdobyła ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, ale kilka lat później było głośno o nich już w Stanach Zjednoczonych. Muzycy w swoich tekstach poruszali tematy polityczne, w utworach przedstawiali swój bunt przy tym muzycznie eksperymentując. Zespół zakończył swoją działalność w 1986 roku, jednak ich duży wpływ na rozwój gatunku muzyki, który wykonywali, spowodował, że w 2003 roku uhonorowano ich, wprowadzając do muzeum rock and rolla Rock and Roll Hall of Fame.
Zobacz też: 79. lat temu urodził się Jim Morrison. Jak wyglądało życie legendarnego muzyka The Doors
Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Rock ‘n’ Rolla. Zespoły, które podbiły świat
Sex Pistols
To kolejny zespół założony w 1975 roku w Londynie, który uważany jest za inicjatora ruchu punk. Początkowo w jego skład wchodził wokalista John Lydon zwany Johhny Rotten, gitarzysta Steve Jones, basista Glen Matlock oraz perkusista Paul Cook. Przez rok w latach 77-78 na basie grał Sid Vicious, jednak jego kariera w Sex Pistols z powodu uzależnienia od narkotyków szybko się skończyła. Zespół w 2006 roku wprowadzono także do muzeum Rock and Roll Hall of Fame, a ich płyta wydana 27 października 1977 roku pt. “Never Mind the Bollocks Here’s the Sex Pistols” uważana jest przez krytyków za jeden z najważniejszych albumów rockowych w historii.
Zobacz też: 51. lat temu ukazał się czwarty album zespołu Led Zeppelin. Ciekawostki o płycie
Ramones
Amerykański zespół Ramones powstał w 1974 roku. Każdy z członków zespołu nosił pseudonim Ramone, pomimo tego, że żaden z muzyków nie był ze sobą spokrewniony. Zespół uważany jest za główny czynnik rozwoju punk rocka nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także Europie, a na swoim koncie w czasie 22-letniej działalności ma aż 2263 zagranych koncertów. Co ciekawe, klasyczna skórzana kurtka tzw. “ramoneska” wzięła się właśnie od nazwy zespołu. Grupa także jak dwie poprzednie, w 2002 roku została uhonorowana i wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
Zobacz też: 42. rocznica albumu Johna Lennona “Double Fantasy”. Płyta została wydana 3 tygodnie przed jego śmiercią
The Stooges
The Stooges to amerykański zespół założony 1967 roku, którego dokonania bardzo wpłynęły na rozwijający się w kolejnych latach rozwój gatunków takich jak punkrock czy rock alternatywny. Najbardziej charyzmatycznym członkiem zespołu jest Iggy Pop (James Newell Osterberg), który wyróżnia się spośród innych artystów swoimi prowokacyjnymi i dzikimi ruchami. Obecnie jedynymi żyjącymi członkami są James Williamson oraz Iggy Pop, który do dziś pomimo wieloletniej kariery i wieku daje pełne energii koncerty na całym świecie. The Stooges wpisano do Rock and Roll Hall of Fame w 2010 roku.
Green Day
Punkrockowy zespół Green Day powstał z inicjatywy wokalisty Billiego Joe Armstronga w 1986 roku. Grupa wydała kilka albumów studyjnych, z czego największą popularność i kilkunastu milionową sprzedaż uzyskał “American Idiot” oraz “Dookie”. Do Rock and Roll Hall of Fame wprowadzono ich w 2010 roku, a dodatkowo na ich koncie jest kilkadziesiąt nagród. Inspiracją wokalisty i basisty były punkowe zespoły takie jak Ramones czy Sex Pistols.
Zobacz też: Film dokumentalny o Davidzie Bowiem. W sieci pojawił się zwiastun produkcji o legendzie muzyki