51. lat temu ukazał się czwarty album zespołu Led Zeppelin. Ciekawostki o płycie
Led Zeppelin to brytyjski zespół hard rockowy, założony w 1968 roku w Londynie. Grupa muzyczna uważana jest na całym świecie za jedną z najbardziej znaczących w historii. Muzycy, którzy tworzyli połączenie rocka, folku i bluesa odmienili formułę koncertów pod koniec lat sześćdziesiątych XX. wieku. Artyści grali przez kilka godzin, w przeciwieństwie do innych zespołów, których koncerty trwały około 30 minut. Led Zeppelin sprzedał około 300 milionów płyt na całym świecie, a najpopularniejszym kawałkiem, który był najczęściej emitowany w rozgłośniach radiowych był utwór “Stairway to Heaven”. Po śmierci perkusisty John Bonhama grupa zwiesiła swoją działalność w 1980 roku, reaktywując się tylko z okazji pojedynczych koncertów. Led Zeppelin nagrał łącznie 9 albumów studyjnych, a jeden z nich wczoraj, 8 listopada obchodził swoją 51. rocznicę. Przedstawiamy kilka ciekawostek o płycie Led Zeppelin IV, po którym zespół zaczęto określać mianem największego na świecie.
Zobacz też: Film dokumentalny o Davidzie Bowiem. W sieci pojawił się zwiastun produkcji o legendzie muzyki
Ciekawostki o Led Zeppelin IV
Led Zeppelin IV jest czwartym albumem studyjnym, który został wydany 8 listopada 1971 roku. Krążek uważany jest za najbardziej popularną płytę zespołu, a utwory, które się na niej pojawiły mają kilkadziesiąt milionów wyświetleń na YouTube. Na płycie pojawiło się 9 piosenek, a najbardziej znanymi jest “Stairway to Heaven” oraz “Black Dog”. Płyta sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy.
Zobacz też: 5 rocznica śmierci Chrisa Cornella. 5 najpopularniejszych piosenek z jego udziałem
#1 Tytuł płyty
Płytę powszechnie nazywana jest “Led Zeppelin IV”, jednak w rzeczywistości nie posiada ona żadnego tytułu. Potocznie zanumerowano ją “IV”, ponieważ jest to 4. album studyjny zespołu. Po wielu latach od jej wydania muzycy powiedzieli, że był to celowy zamysł, aby na słuchaczach nie robił wrażenia szum i zamieszanie oraz sława zespołu, lecz ich talent oraz muzyka.
Zobacz też: 55. urodziny Titusa z Acid Drinkers. Jak zaczęła się jego kariera?
#2 Okładka
Na okładce nie znajdziemy informacji o wytwórni, ani nazwie zespołu. Przedstawia ona jedynie obraz zakupiony przez wokalistę Roberta Planta, który przymocowano do zniszczonego budynku. Okładka znacznie różni się od innych, lecz muzycy zrobili to celowo, aby nie pojawiło się na niej nic charakterystycznego.
Zobacz też: 5. rocznica śmierci Chestera Benningtona. Jak wyglądało życie wokalisty Linkin Park?
#3 Symbole reprezentujące muzyków
Wewnątrz okładki znalazły się cztery symbole, a każdy z nich został wybrany przez członków grupy. Basista John Paul Jones zdecydował się na Triquetra, który oznacza pewność siebie i kompetencje, wokalista Robert Plant pióro w okręgu, którego inspiracją był znak mitycznej cywilizacji Mu. Perkusista John Bonham wybrał “pierścienie boromejskie”, czyli splot trzech pierścieni, które tworzą całość, a usunięcie jednego powoduje rozpad pozostałych, natomiast gitarzysta Jimmy Page zdecydował się na popularne “ZoSo”, które najprawdopodobniej oznacza Saturna. Artyści używali także tych znaków w trakcie trasy koncertowej promującej album.
Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Rock ‘n’ Rolla. Zespoły, które podbiły świat
#4 Nieszczęśliwa miłość
Najprawdopodobniej piosenka pt. “Going to California” opowiada o nieszczęśliwej miłości wokalisty Roberta Planta do kanadyjskiej piosenkarki Joni Mitchell. Artystka w 1971 wydała album pt. Blue, na którym pojawił się utwór “California”. Według plotek piosenka Zeppelinów może być właśnie odpowiedzią.