Dzień Walki z Cukrzycą. Czym charakteryzuje się choroba?
Dzisiaj, 27 czerwca wypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak przebiega choroba, jak pomagać osobą, które na nią chorują oraz w jaki sposób funkcjonują cukrzycy. Czym charakteryzuje się ta choroba?
Zobacz też:
Międzynarodowy Dzień Jogi. 10 powodów, dla których warto ją ćwiczyć
Cukrzyca – charakterystyka choroby
Cukrzyca to przewlekła choroba, która wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). Przyczyn zachorowań na cukrzycę może być wiele, jednak do najczęstszych zaliczamy:
- złe nawyki żywieniowe,
- nadwaga oraz otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadużywanie alkoholu,
- stres,
- mała ilość snu.
Warto pamiętać, że jeśli masz w rodzinie osobę chorą na cukrzyce, automatycznie zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę. Wraz z wiekiem również wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę. Z kolei kobiety są bardziej narażone na cukrzycę typu I, niż mężczyźni.
Cukrzyca typu I
Cukrzyca typu I najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Jest spowodowana wyniszczeniem komórek beta trzustki, które wpływają na poprawne wydzielanie insuliny. Osoba, która na nią cierpi musi przyjmować insulinę, stosować odpowiednią dietę oraz prowadzić aktywny tryb życia.
Cukrzyca typu II
Cukrzyca typu II najczęściej dotyka osoby starsze. Bardziej podatne na zachorowanie na ten rodzaj cukrzycy są kobiety. Jest spowodowana nieprawidłowym działaniem insuliny w organizmie (nazywamy to insulinoopornością). Chorobie tej często towarzyszy otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Aby leczyć chorobę trzeba stosować odpowiednią dietę, prowadzić aktywny tryb życia oraz przyjmować leki przeciwcukrzycowe. Część osób chorych na cukrzycę typu II przechodzi z leków na insulinę.
Cukrzyca – objawy
Często cukrzyce możemy rozpoznać jeszcze przed tym, zanim choroba zacznie mieć negatywny wpływ na narządy wewnętrze człowieka. Znajomość objawów choroby i zdolność ich rozpoznania, sprawi, że szybciej skonsultujemy się z lekarzem. Najczęstsze objawy cukrzycy to:
- poczucie większego głodu i pragnienia,
- nagła utrata masy ciała,
- uczucie suchości w ustach,
- notoryczne zmęczenie i osłabienie,
- trudności z koncentracją,
- mrowienie dłoni i stóp,
- pogorszenie wzroku.
Cukrzyca – jaka dieta?
Dieta cukrzyka nie jest pełna ograniczeń. Oczywiście są produkty, których powinno się unikać, ale ich lista nie jest wyjątkowo długa. Przede wszystkim osoby cierpiące na tę chorobę powinny przyjmować regularne i pełnowartościowe posiłki.
Produkty spożywane przez cukrzyków powinny być gotowane na parze bądź grillowane lub pieczone. Powinny zawierać małą ilość cukru prostego. Z kolei świetnie sprawdzą się produkty bogate w błonnik, gdyż on obniża stężenie glukozy we krwi.
Owoce zalecane dla cukrzyka:
- jabłka,
- gruszki,
- wiśnie,
- czereśnie,
- pomarańcze,
- mandarynki,
- cytryny,
- grejpfruty,
- jagody,
- brzoskwinie,
- morele,
- nektarynki,
- śliwki.
Produkty zalecane dla cukrzyka:
- kefir,
- jogurt naturalny,
- mleko mało tłuste,
- wypieki pełnoziarniste,
- chude białe mięso,
- ryby,
- warzywa ugotowane na parze.
Czego cukrzyk NIE może jeść:
- białe pieczywa,
- białe makarony,
- ciasta,
- czerwone mięso,
- wędzone i smażone ryby,
- warzywa skrobiowe (ziemniaki, kukurydza, groszek, buraki),
- cukier i słodycze,
- alkohol.