Jak pozbyć się zakwasów po treningu? 5 sprawdzonych sposobów
Czym właściwie są zakwasy? To nic innego jak zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawia się od 24 do 72 godzin po wysiłku. Zakwasy to potoczna nazwa, która wywodzi się z błędnej teorii mówiącej o odkładającym się w mięśniach kwasie mlekowym, który miałby je powodować. Powstają one poprzez rozkładanie kwasu mlekowego do mleczanu oraz wodoru. I to właśnie wodór wywołuje zakwasy.
Jak pozbyć się zakwasów?
Trening nie zawsze musi kończyć się bolem mięśni następnego dnia. Aby im zapobiec należy zadbać o kilka czynności przed rozpoczęciem ćwiczeń. Po pierwsze – rozgrzewka. Rozgrzane mięśnie są mniej podatne na uszkodzenia – zwiększa się ich elastyczność. Ważne jest także stopniowanie wysiłku. Treningu nie należy zaczynać od wymagających ćwiczeń. Zacznijcie od lekkich ćwiczeń.
Co zrobić jednak, gdy złapią nas zakwasy?
#5 Sauna
Wysoka temperatura wpływa na rozluźnienie mięśni, co powoduje, że ból staje się mniej odczuwalny. Dodatkowo wysoka temperatura sprawi, że poczujemy się zrelaksowani. Jednak należy pamiętać, aby nie korzystać z sauny od razu po treningu. Ciało samo w sobie już jest rozgrzane i zmęczone. Wówczas sauna doprowadzi do osłabienia organizmu.
#4 Basen
Najlepszym sposobem na zakwasy jest kolejny trening. Pamiętaj, że nie może być taki sam, jak poprzedni. Najlepiej sprawdzi się tu pływanie. Ból znika po przepłynięciu kilku basenów. Woda pomaga zrelaksować się, a także rozluźnić spięte mięśnie.
#3 Prysznic
Jak już wcześniej wspomniałam, na zakwasy najlepsza jest woda. Ważne jest, aby stosować naprzemiennie ciepły i zimny strumień. Masaż wodny rozluźni spięte mięśnie. Zmienna temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że krew szybciej dociera do uszkodzonych tkanek.
#2 Sok z wiśni i buraka
Według naukowców z Uniwersytetu Stanu Vermont w Burlington dowiedli, że wypicie soku z wiśni przed treningiem korzystnie wpływa na regenerację mięśni. Wypicie go po treningu zwiększy jego skuteczność. Sok zawiera flawonoidy i antocyjany – mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Natomiast sok z buraka ma własności izotoniczne.
#1 Rolowanie i masaże
Na obolałe miejsca świetnie sprawdzi się rolowanie. Tak samo, jak naprzemienne strumienie ciepłej i zimnej wody, poprawia przepływ krwi. W momencie pojawienia się zakwasów chwyć po roller. Masaż będzie bolesny, ale warto zastosować tę metodę.