VK, czyli “ruski Facebook”. Czym jest jeden z najpopularniejszych serwisów w Rosji?

W Rosji korzysta z niego więcej ludzi niż z Facebooka. Czym jest VK?
Portal społecznościowy VK, znany kiedyś jako WKontaktie to w największym uproszczeniu rosyjski odpowiednik Facebooka. Sieć społecznościowa powstała w 2006 roku, a jej założyciel, Pawieł Durow bardzo inspirował się ogólnoświatową platformą. W pierwszych latach działalności VK żyło w cieniu innego rosyjskiego portalu, Odnoklassniki.ru, który z kolei bardziej przypominał amerykański portal Classmates czy rodzimą Naszą Klasę.
Sytuacja odmieniła się w 2011 roku, kiedy to VK przebił swoich konkurentów pod względem liczby użytkowników. Od tego czasu portal piął się cały czas na szczyt najpopularniejszych portali w Federacji Rosyjskiej. Obecnie portal znajduje się w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych stron w Rosji i większości krajów byłego Związku Radzieckiego, a w samej FR przebija swoją popularnością Facebooka.
Zobacz też: Koniec Naszej Klasy. Serwis został wyłączony po 15 latach
Spektakularny sukces młodego Durowa (rocznik 1984) nie mógł przejść bez echa wśród rosyjskiego biznesu. Ponadto, Durow popadł w niełaskę rządu w 2011 kiedy to brał udział w antyrządowych protestach (Durow sprzeciwiał się usuwaniu stron opozycyjnych polityków). Na jego nieszczęście, potencjał medialny VK przykuł uwagę związanych z Władimirem Putinem oligarchów, którzy zaczęli stopniowo podkupywać i przejmować portal.
System okrada Durowa z VK. Dzisiaj portal kontrolują władze
W 2014 roku Durow został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego portalu, który od tamtego czasu jest kontrolowany przez bliskie otoczenie samego Władimira Putina. Po tych wydarzeniach przedsiębiorca opuścił Rosję i przyjął obywatelstwo Saint Kitts i Nevis. Udało mu się wywieźć z Rosji około 300 milionów dolarów. Dzięki uratowanym środkom rozkręcił nowe przedsięwzięcie, czyli szyfrowany komunikator Telegram. Portal zyskał szczególną popularność w Europie po ostatnich wyborach prezydenckich na Białorusi, gdzie służył do przekazywania na zachód nagrań i wiadomości z antyrządowych protestów. Obecnie w komunikatorze funkcjonuje kilkanaście kanałów poświęconych wojnie w Ukrainie.
Zobacz też: Tą bronią Ukraińcy zestrzeliwują rosyjskie samoloty. Czym są Stinger, Piorun i Strieła-2?