Koniec Naszej Klasy. Serwis został wyłączony po 15 latach

NK.pl zamknięte. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku
Właściciele serwisu NK.pl zdecydowali o wyłączeniu portalu 27 lipca 2021 roku. Wielu internautów mówi o końcu pewnej epoki, ponieważ NK, a wcześniej Nasza Klasa, to dla wielu osób pierwszy portal społecznościowy z jakim mieli styczność. Niegdyś najpopularniejsza strona www w kraju została z czasem wyparta przez Facebooka i inne social media, co było bezpośrednią przyczyną zamknięcia serwisu.
Portal funkcjonował w latach 2006-2021, początkowo jako medium służące do odnajdywania przyjaciół ze szkoły, a z czasem jako platforma do różnego rodzaju gier czy rozrywki. Aktualnie, po wejściu na stronę NK.pl zobaczymy poniższy komunikat:

Co się stało z Naszą Klasą?
Zanim naszą komunikację zdominował Facebook, Instagram czy ostatnio TikTok, a dostępność do internetu zredefiniowały smartfony z wifi i pakietami danych, social media w Polsce rozwijały się “po swojemu”. Jednym z takich odkryć był portal nasza-klasa.pl, który docelowo miał służyć do odnajdywania starych znajomych ze szkolnych lat. Oprócz typowych dla social media profili, główną osią Naszej Klasy była baza szkół, roczników i klas, dzięki czemu każdy mógł bez problemu odnaleźć swoją starą klasę. Szkolne podstrony miały swoje fora, dzięki którym absolwenci mogli ponownie nawiązać ze sobą kontakt czy powspominać stare czasy.
Szybko jednak okazało się, że Nasza Klasa może być czymś więcej, niż narzędziem do odkurzania sentymentów. Portal szybko odkryli młodzi, którzy używali go jako forum na bieżące tematy. Obok grup absolwenckich zaczęły pojawiać się te tworzone przez ówczesnych uczniów, a także masa fikcyjnych profili, które służyły za fora tematyczne.
Nasza-Klasa.pl okazała się hitem w Polsce, ponieważ było to najprawdopodobniej pierwsze tak duże social medium w rodzimym języku. Kiedy strona ruszyła w 2006 roku, zachodnie portale takie jak Facebook czy popularny wtedy MySpace nie miały polskojęzycznej wersji, więc siłą rzeczy były w Polsce niszowe. Twórcy szybko zauważyli, że NK wpasowuje się w trend na social media, i zaczęli pracować nad formą serwisu, tak by stał się on bardziej uniwersalny. To co zadecydowało o przebojowości portalu, czyli oparcie społeczności o szkoły i klasy, zaczęło być ciężarem w kontekście rozwoju marki.
Strona zaczęła przechodzić stopniową ewolucję. Ciężko jednak mówić o tych zmianach jako o udanych. Pierwszą dużą modyfikacją portalu było wprowadzenie “Śledzika”, czyli czegoś na wzór facebookowego feedu. O ile koncepcja była sprawdzona, bo przecież wzorowano się tutaj na zachodnich SM, o tyle sam “Śledzik” nie przyjął się dobrze wśród użytkowników. Jakiś czas później portal przeszedł nawet rebranding z Nasza-Klasa.pl na NK.pl, aby ostatecznie zerwać z łatką “portalu od szkół”, ale i to nie uchroniło strony od odejścia w zapomnienie.
W latach 2010-2011 do Polski dotarł boom na Facebooka, który z dnia na dzień przejmował coraz więcej użytkowników Naszej Klasy. Amerykańskie social-medium było bardziej intuicyjne, uniwersalne, a przede wszystkim, gwarantowało dostęp do użytkowników na całym świecie. Nasza Klasa była bez szans. Zamknięcie serwisu było tylko kwestią czasu, chociaż wiele osób wciąż się dziwi, że portal dożył aż do 2021 roku. W mediach społecznościowych nie brakuje pełnych nostalgii wpisów na temat pierwszego serwisu społecznościowego RP.