Dlaczego Polacy zaczęli masowo wykupywać leki na cukrzycę?
Cukrzyca często była kojarzona jedynie z osobami w starszym wieku. W ostatnim czasie zaczyna się to zmieniać, gdyż zaczyna chorować coraz więcej młodych osób, w tym dzieci. Co mówią specjaliści?
Miliony sprzedawanych leków na cukrzycę każdego miesiąca
“Cukrzyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną, ponieważ sprzyjają jej czynniki środowiskowe. Wśród nich można wyróżnić otyłość, choroby serca czy zaburzenia lipidowe.”
Diabetolog dr Jacek Walewski
Dane firmy PEX z 30.10-5.11.2023 r. wskazują, że w ciągu tygodnia apteki sprzedały aż 788tys. opakowań leków. Wszystkie z nich były na receptę, a statystyki nie zawierają liczby sprzedanych suplementów na obniżenie cukru we krwi. Te dane z pewnością powiększyłyby tę liczbę jeszcze bardziej. Do tego typu suplementów zalicza się m. in. morwę białą czy berberynę.
Zobacz też: Jaki alkohol dla cukrzyka – czy diabetyk może pić alkohol?
Dlaczego leki tak szybko się wyprzedają?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił Prezes firmy PEX. Wbrew pozorom wzrostów nie spowodowały nagłe zachorowania na cukrzycę, a co innego.
“Wzrost zakupów przez pacjentów leków przeciwcukrzycowych obserwujemy od dłuższego czasu. Mimo sporego skoku sprzedaży wydaje się, że przyczyny tegoż nie są związane z nagłym wzrostem zachorowań na cukrzycę, ale z rozszerzeniem wskazań refundowanych dla niektórych leków przeciwcukrzycowych oraz stosowaniem agonistów GLP 1 w – mówiąc potocznie – odchudzaniu. Warto podkreślić, że część wzrostów może być spowodowana programem rządowym Profilaktyka 40+”
– wskazał Prezes PEX dr Jarek Frąckowiak dla Medonet.pl
Zobacz też: Dzień Walki z Cukrzycą. Znane osoby, które chorują na cukrzycę
O cukrzycy – przyczyny i powikłania
Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której dochodzi do nieprawidłowości związanych z poziomem glukozy. U chorych na cukrzycę obserwuje się tzw. hiperglikemię, czyli podwyższony poziom cukry we krwi. Jest ona skutkiem niewłaściwego działania insuliny. Najczęstsza jest cukrzyca typu I, ale także występuje cukrzyca typu II i cukrzyca ciężarnych. Do rozwoju cukrzycy typu II przyczyniają się czynniki środowiskowe. Do czynników ryzyka należą m. in.: stan przed cukrzycowy, zaburzenia lipidowe, niska aktywność fizyczna, cukrzyca ciążowa, nadwaga, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca nazywana jest także chorobą insulinooporną lub insulinoniezależną. Wśród możliwych powikłań cukrzycy wskazać można m.in. rozwój chorób nerek, wystąpienie zawału serca, udaru, rozwój neuropatii z obniżonym czuciem, tworzenie się ran cukrzycowych oraz uszkodzenia żył w obrębie nóg czy osłabienie wzroku i ślepotę, jako skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie narządu wzroku.
Zobacz też: Dzień Walki z Cukrzycą. Czym charakteryzuje się choroba?