5 rzeczy, które musi wiedzieć UX Designer
Czytelność tekstu
Jedna z najważniejszych rzeczy, to chociażby czytelność tekstu. Druga to jego kontrast. Czy te dwie rzeczy można ze sobą pogodzić? Oczywiście, że tak. Tym bardziej że UX w swojej codziennej pracy ma do dyspozycji różne narzędzia, które pozwalają mu zachować czytelność tekstu. Chodzi tu dokładnie o to, aby nie tworzyć bloków tekstów (w szczególności, jeżeli są one długie), ponieważ ludzie nie lubią takich prezentacji. Nawet, jeżeli dany artykuł jest o czymś, co ich interesuje, to taka prezencja może ich zniechęcić do czytania. Akapity, nagłówki, wyboldowania, wypunktowania – to tylko część z możliwości, jakie można zapewnić. Jeżeli chodzi o kontrast, to do dyspozycji są specjalne narzędzia umożliwiające jego zastosowanie.
Dostępność z jasnym celem
No cóż, już na samym początku trzeba określić cel działania danej aplikacji, strony internetowej, itd. Tworzenie czego “ot, tak sobie” nie będzie miało żadnego sensu i na pewno nie jest w stanie sprawić, że pojawią się tu potencjalni konsumenci. No cóż, człowiek ma to do siebie, że ceni swój czas i na takie rzeczy nie będzie tracił czasu. Dopiero po tym, jak UX jasno określi cel tworzenia, będzie można przejść kolejny krok dalej. Jest nim ustalenie dostępności. Musi ona być tak dostępna, aby każdy mógł z niej skorzystać, biorąc pod uwagę urządzenia, które są w jego posiadaniu. Ważne jest również to, aby w pełni mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. Właściwie to już na samym początku należy pomyśleć o tej grupie osób, dzięki czemu będzie można zyskać podwójnie. Chociaż, na pozostałe grono osób w żaden sposób nie można się zamykać.
Prosty produkt cyfrowy
Technologia ma to do siebie, że umożliwia wiele rzeczy. Przykładem są chociażby smartfony, laptopy i aplikacje mobilne. Nie ma jednak co skupiać się na liczbie ciekawych możliwości. Każdy UX powinien skupić się na prostocie. I to pisanej przez wielką literę. Na pewno nie ma co liczyć się z pozytywnymi odczuciami, jeżeli konsument otrzyma trudną w obsłudze stronę internetową. Podobnie jest z aplikacjami. Nikt nie będzie chciał z nich korzystać, jeżeli w ogóle nie będzie zdawał sobie sprawy z czym ma do czynienia. Korzystają Ci, którzy na każdym kroku stawiają na prostotę, otwierając się na wszystkich. Dozwolone są pewne ulepszenia, ale bez przesady. Tym bardziej że ich znaczna ilość może sprawić, że np. zainstalowanie aplikacji może być utrudnione, strona internetowa nie będzie chciała się załadować. UX musi stawiać więc na prostotę, wzbudzając tym samym pozytywne odczucia w gronie potencjalnych klientów.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://ux-pm.pl/