Jakie umowy wliczają się do lat pracy?
Umowa zlecenie – co warto wiedzieć?
Czy umowa zlecenie do lat pracy się wlicza? Na to pytanie wiele osób szuka odpowiedzi w sieci – nic w tym dziwnego. Umowa ta jest dla pracodawcy korzystniejsza pod względem wydatków niż umowa o pracę i dlatego w wielu miastach w Polsce, dalej jest główną formą zatrudnienia. Czy jednak takie osoby mogą czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o lata stażu pracy?
Umowy cywilne nie są umowami o pracę, ale o świadczenie usług, a co za tym idzie – pracownik nie jest chroniony przez klasyczny kodeks pracy. Osoby, które decydują się na umowę zlecenie, nie otrzymują urlopu, nie mają też praw pracowniczych ani gwarancji uzyskania minimalnej stawki wynagrodzenia. Podobnie nie mogą korzystać ze zwolnień lekarskich. Pod wieloma względami umowa ta jest dużo mniej korzystna niż forma zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Co jednak ze stażem pracy?
Umowa zlecenie do lat pracy – czy się wlicza?
Umowa zlecenia do lat pracy może być wliczania, ale nie musi – dlatego bardzo jest zweryfikowanie, jakie dokumenty są podpisywane przy podpisywaniu pierwszej, ale i każdej kolejnej umowy. Umowa cywilnoprawna ma znamiona stosunku pracy, gdy wykonywana jest pod stałym nadzorem i pod kierownictwem zleceniodawcy w warunkach, które ten określi.
W ten sposób okres, który zleceniobiorca świadczył pracę, może zostać wliczony do stażu pracy. Odpowiadając na główne pytanie: tak, długotrwałe zatrudnienie na podstawie umowy o charakterze cywilnoprawnym z pewnością może zostać zaliczone do stażu pracy.
Co jednak istotne, umowa zlecenie do lat pracy się liczy, jeśli zostaną od niej odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne. Od 2016 roku są obowiązkowe, gdy zleceniobiorca nie osiąga przychodów o wysokość przynajmniej ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Mając pewność, że wszystko na tym polu jest zgodnie z prawem – można mieć pewność wliczania umowy zlecenie do stażu pracy.
Kiedy można skorzystać z uzbieranych środków? Emerytura bez tajemnic
Dostęp do świadczeń emerytalnych następuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli przez określony czas były odprowadzane składki. Mowa tu o 25 latach w przypadku mężczyzn i 20 lat dla kobiet. Warto pamiętać, że z obowiązku płacenia składek zwolnieni są uczniowie i studenci przed ukończeniem 26 roku, a w pozostałych sytuacjach zleceniodawcy potrącają z wynagrodzenia określony kwoty.
Podsumowując: umowa zlecenie, jeśli nosi znamiona współpracy na umowę o pracę, może być wliczona w staż pracy, jednak zazwyczaj związana jest z mniejszą listą różnych zalet – takich jak urlop, korzystanie ze zwolnień lekarskich, czy nawet dofinansowania, np. do okularów, na które mogą liczyć pracownicy etatowi. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zmianę pracy lub zastanawiając się nad tym, która forma współpracy jest najkorzystniejsza.