107 lat – tyle musi upłynąć, aby osiągnąć równość kobiet i mężczyzn. Jak przyśpieszyć ten proces?

Wyniki Global Gender Gap Report 2020 przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze w Davos pokazują, że równość kobiet i mężczyzn zostanie osiągnięta za 107 lat. W raporcie badany jest dostęp kobiet m.in. do gospodarki, polityki, ochrony zdrowia czy edukacji.
W tegorocznym raporcie Polska znalazła się na 40. pozycji wśród 153 badanych państw. Jest to awans o cztery pozycje względem 2006 r., jednak zmiany postępują zbyt wolno. Dodatkowo różnice pomiędzy płciami pogłębiła także pandemia, ponieważ w przeważającej większości to kobiety zostały obciążone pracami domowymi i opiekuńczymi.
Warto zaznaczyć, że redukcja nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami pozytywnie wpływa na rozwój biznesu i całych społeczeństw. Jak wynika z badań Międzynarodowej Organizacji Pracy przy zlikwidowaniu gender gap, świat mógłby zwiększyć globalny PKB o 5,3 bln dol. do 2025 r.
#Nieczekam107lat
Aby budować świadomość na temat nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami „Forbes Women” i portal ofeminin ruszyli z akcją #nieczekam107lat. Nierówności widoczne są w wielu obszarach życia i dotyczą nie tylko pracy, awansu czy zarobków, ale także życia prywatnego.
Akcja #nieczekam107lat portalu ofeminin.pl i magazynu „Forbes Women” jest dedykowana wszystkim kobietom, które usłyszały w dzieciństwie, że nie powinny wspinać się po drzewach. Wszystkim, które nie były traktowane poważnie w pracy, chociaż miały największe kompetencje. Tym, które przetrwały przemoc seksualną i które słyszały, że są zołzami, mimo że były po prostu asertywne. Mogłabym wymieniać w nieskończoność, ale przekaz jest jeden. Wyrównajmy wreszcie boisko do gry. To się po prostu opłaca. Wszystkim. Ja nie zamierzam czekać 107 lat na równość płci w Polsce.
Karolina Gołuchowska, redaktor naczelna ofeminin.pl.
Ambasadorami akcji są m.in. Borys Szyc, Ewa Chodakowska, Kasia Mecinski, Lara Gessler, Margaret, Mateusz Damięcki, Michalina Grzesiak oraz Odeta Moro.
#1 Brak przychodni w gminach
#2 Nie zamierzam czekać 107 lat na równe prawa
#3 Podział obowiązków
#4 Walka przeciwko stereotypom
#5 Edukacja seksualna
Jak dołączyć się do akcji
Organizatorzy wyznaczyli sześć prostych punktów, które mogą pomóc w zmianie sytuacji w Polsce:
- Przeciwdziałaj stereotypom, nie powielaj ich i zwracaj uwagę innym, kiedy to robią.
2. Rozmawiaj o nierównościach z partnerem, przyjaciółką i szefami/szefowymi.
3. Dziel się obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi.
4. Dołącz do organizacji walczących z nierównościami lub zorganizuj je w swojej społeczności.
5. Bądź wzorem i pokaż swoim koleżankom, córkom, że nie ma rzeczy, których nie mogą.
6. Poszerzaj wiedzę i podejmuj działania, bo nawet najmniejsze działanie ma znaczenie.