Szok! Ameba”zjadła” mózg turyście. Przez kilka miesięcy przebywał w Tajlandii
Zaskakujące wieści z drugiego końca świata. Pewien turysta został ‘zjedzony’ przez Amebę.
Zobacz więcej:“Ojciec Marvela” z filmem dokumentalnym. Powstanie produkcja o Stanie Lee
Zobacz więcej:Nowy Avatar przebił miliard. Ile ostatecznie zarobi dzieło Camerona?
To właśnie w Korei Południowej zmarł 50 letni turysta wracający z swoich wymarzonych wakacji z Tajlandii. Niestety, Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) potwierdziła pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia amebą Naegleria fowleri u obywatela tego kraju. Infekcja tak zwaną amebą zjadającą mózg doprowadziła do śmierci starszego mężczyzny. Do Korei wrócił 10 grudnia. Już następnego dnia trafił do szpitala z silnymi objawami infekcji chorobowej. Mężczyzna zmarł nieszczęśliwie dziesięć dni później.
Co to za przypadłość?
Naegleria fowleri zaraża ludzi, gdy woda zawierająca amebę dostanie się do organizmu przez nos. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy ludzie pływają, nurkują lub wkładają głowę pod słodką wodę, np. w jeziorach i rzekach. Ameba przemieszcza się następnie w górę nosa do mózgu, gdzie niszczy tkankę mózgową i powoduje niszczycielską infekcję zwaną pierwotnym amebowym zapaleniem opon mózgowych (PAM). PAM jest prawie zawsze śmiertelne.
Gdzie występuje Naegleria fowleri?
Naegleria fowleri żyje w ciepłych słodkich wodach i glebie na całym świecie. Jest organizmem ciepłolubnym (termofilnym), co oznacza, że rozwija się w cieple i lubi ciepłą wodę. Najlepiej rozwija się w wysokich temperaturach do (46°C) i może przetrwać przez krótki czas w jeszcze wyższych temperaturach. Naukowcy zbadali temperaturę wody w jeziorach i rzekach związanych z niektórymi przypadkami PAM, gdzie temperatura była zazwyczaj wyższa niż opisana wyżej. Możliwe jest jednak, że ameba może żyć w wodzie o temperaturze poniżej dopuszczalnej normy.
Ameba może występować w:
Ciepłej słodkiej wodzie, takiej jak jeziora i rzeki
Wody geotermalne (naturalnie gorące), takie jak gorące źródła
Ciepłe wody odprowadzane z zakładów przemysłowych lub energetycznych
Nieuzdatnionych geotermalnych (naturalnie gorących) źródłach wody pitnej
Baseny, brodziki, parki surfingowe lub inne miejsca rekreacji, które są źle utrzymane lub nie mają wystarczającej ilości chloru
Woda z kranu
Objawy
Naegleria fowleri powoduje PAM, infekcję mózgu, która niszczy tkankę mózgową. W początkowym stadium objawy PAM mogą być podobne do objawów bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.
Pierwsze objawy PAM zaczynają się zwykle około 5 dni po zakażeniu, ale mogą rozpocząć się w ciągu 1 do 12 dni. Symptomy mogą obejmować ból głowy, gorączkę, nudności lub wymioty. Późniejsze objawy mogą obejmować, dezorientację, drgawki, halucynacje i śpiączkę. Po wystąpieniu objawów choroba szybko postępuje i zwykle powoduje śmierć w ciągu około 5 dni.