To już równo 10 lat od Euro 2012 . Przypominamy najlepsze mecze z tego turnieju - NoweMedium.pl

To już równo 10 lat od Euro 2012 . Przypominamy najlepsze mecze z tego turnieju

Euro 2012 było niesamowicie ważnym wydarzeniem zarówno dla Polski jak i Ukrainy. To już 10 lat od tego turnieju - przypominamy najlepsze mecze.

Równo 10 lat temu rozpoczęło się Euro 2012. Pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w Polsce i w Ukrainie rozpoczęły się starciem Polski z Grecją, a zakończyły się wielkim finałem w wykonaniu Hiszpanii oraz Włoch.

Turniej ten przez fanów był uważany za jeden z najlepszych w historii Mistrzostw Europy. Duża w tym zasługa polskich oraz ukraińskich miast, które bardzo spodobały się fanom futbolu. Cenili oni sobie gościnność Polaków i Ukraińców oraz wyczuwalną w powietrzu atmosferę prawdziwego święta futbolu.

Euro 2012 obfitowało również w wiele naprawdę ciekawych futbolowych starć. Szalony mecz otwarcia Polski z Grecją, koncert Mario Balotelliego w meczu z Niemcami, czy niespodzianka w starciu Szwecji z Francją – to zaledwie kilka z wielu świetnych meczów. Przypomnijmy najlepsze starcia na Euro 2012.

#1 – Polska 1:1 Grecja

Polacy czekali na mecz z Grecją pełni nadziei. Otrzymaliśmy za to niesamowity futbolowy koncert pełen emocji. Już w 17 minucie wynik meczu otworzył Robert Lewandowski, a druga żółta kartka dla Sokratisa miała ustawić mecz dla Biało-czerwonych.

Jak się jednak okazało Grecy podjęli walkę i nie odpuścili mimo gry w 10. W 51 minucie wyrównał Salpingidis, który dał Grekom nadzieję. Potem stan zawodników się wyrównał, po czerwonej kartce Wojtka Szczęsnego. Na boisko wszedł Przemysław Tytoń, który obronił rzut karny i uratował remis dla Biało-czerwonych.

#2 – Niemcy 1:2 Włochy

Walka o miejsce w wielkim finale miał się rozstrzygnąć pomiędzy Włochami a Niemcami. Do finału Azzurich poprowadził wspaniały na tym turnieju Mario Balotelli. Włoski snajper zdobył dwa gole już w pierwszej połowie spotkania i bardzo utrudnił walkę o awans Niemcom.

Spotkanie to było okraszone do tego legendarną cieszynką ówczesnego zawodnika Manchesteru City widoczną na miniaturce załączonego filmu.

#3 – Szwecja 2:0 Francja

To starcie zaskoczyło wszystkich. Wielkim faworytem ostatniego meczu w tej grupie była Francja. Les Blues mieli przejechać się po swoich rywalach i potwierdzić awans do dalszej fazy rozgrywek. Inny plan na ten wieczór miał jednak Zlatan Ibrahimovic, który wspaniałym wolejem dał prowadzenie Szwedom.

Francuzi walili głową w mur przez całą drugą połowę i skrzętnie wykorzystał do Sebastian Larsson, który ustalił wynik spotkania na 2:0.

#4 – Hiszpania 4:0 Włochy

To miał być równy mecz, dwóch świetnych reprezentacji. W praktyce jednak grała jedynie jedna kadra i była nią La Furia Roja. Hiszpanie weszli na wyżyny swoich możliwości i zagrali wspaniałe spotkanie. W 14 minucie wynik meczu otworzył David Silva, a pod koniec pierwszej połowy stan meczu podwyższył Jordi Alba.

Włosi starali się odgryźć i złapać kontakt przez całą drugą połowę, lecz Hiszpanie dobrze się bronili, a nawet po raz kolejny uderzyli – Fernando Torres, który zameldował się na boisku w 75 minucie podwyższył na 3:0, czym odebrał Włochom ducha walki. Ostatecznie przed ostatnim gwizdkiem wynik podwyższył Juan Mata czym dał Hiszpanii upragnione trofeum.

#5 – Dania 2:3 Portugalia

Świetnym widowiskiem w fazie grupowej uraczyli nas Duńczycy oraz Portugalczycy. Zwycięstwo w tym meczu dałoby Danii pewny awans do kolejnej fazy właśnie kosztem Portugalczyków.

Mecz świetnie rozpoczęli Nawigatorzy, którzy w pierwszej połowie zdobyli dwie bramki. Duńczycy nie pozostali jednak dłużni i rozpoczęli gonitwę za wyrównaniem. Pierwszą bramkę w 41 minucie zdobył dla Danii Nicklas Bendtner, który na 10 minut przed końcem meczu dodatkowo wyrównał stan meczu. Gdy wydawało się, że starcie zakończy się remisem, chwilę przed ostatnim gwizdkiem Portugalia strzeliła 3 gola. W dalszej walce o awans ekipą z Półwyspu Iberyjskiego utrzymał Silvestre Varela.

Źródło: media