Najgorsze więzienia na terenie Polski. 5 najcięższych zakładów karnych
Liczba zakładów karnych zmienia się zależnie od systemu. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje 87 zakładów karnych oraz 34 oddziały zamknięte. Łącznie wszystkie więzienia są w stanie pomieścić około 83 tysiące przestępców. Wedle polskie prawa, każda z cel powinna mieć minimum 3 m². Przedstawiamy 5 zakładów karnych na terenie naszego kraju, które były lub są nadal uważane za najgorsze.
#1 Zakład Karny we Wronkach
To największy zakład karny w Polsce. Znajduje się w nim aż 1486 miejsc dla recydywistów. Więzienie wybudowano w 1894 roku. Przed II wojną światową zmieniło nazwę na “ciężkie” i zazwyczaj więziono w nim więźniów politycznych. Po zakończeniu wojny zmieniło się w więzienie polityczne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zakład karny dysponuje oddziałem aresztu śledczego, oddziałem zamkniętym dla młodocianych przestępców a także półotwartym oddziałem dla “nowicjuszy”, czyli osób skazanych po raz pierwszy.
#2 Zakład Karny w Sztumie
Przez wielu uważane jest za najgorsze więzienie w całej Polsce. Przeznaczone jest dla mężczyzn recydywistów. W zakładzie karnym funkcjonuje oddział, dla osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne bądź poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej.
Zobacz też: Najbrutalniejsze więzienia na świecie. 5 miejsc, w których codziennie trwa walka o życie
#3 Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów (już nieistniejący)
W okresie torroru Stalinowskiego zamordowano tutaj wielu więźniów politycznych, a ich ciała chowano na Służewie i przy murach cmentarza komunalnego. Szacunkowa liczba wykonanych w tym okresie wyroków wynosi ponad 2800. W więzieniu przebywało bardzo wielu znanych Polsce przestępców. Obecnie areszt przekształcono na muzeum, a jednym z ciekawych do zobaczenia na jego terenie miejsc, jest cela Witolda Pileckiego, którego niewinnie oskarżono i skazano na karę śmierci w 1948 roku. Odwiedzający mogą także zobaczyć miejsce, w którym stracono rotmistrza.
#4 Pawiak w Warszawie – obecnie Muzeum Więzienia Pawiak
Pawiak od 1863 roku był więzieniem politycznym zarówno z oddziałami dla mężczyzn jak i kobiet. W latach 1939-1944 podczas II wojny światowej, było to najgorsze oraz największe niemieckie więzienie na terenie okupowanej Polski. W tym okresie przez Pawiak przeszło około 100 tysięcy osób, z czego około 37 tysięcy zostało zamordowanych,. Około 60 tysięcy więźniów politycznych wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc przymusowej pracy. Pawiak był piekłem, w którym ludzie przechodzili okropne tortury. Obecnie na terenie byłego Pawiaka funkcjonuje Muzeum.
#5 Więzienie Ciężkie na Świętym Krzyżu
Więzienie na Świętym Krzyżu przeznaczone było dla skazanych z wieloletnimi wyrokami i dożywociem. W czasach II RP Stanisław Car, minister sprawiedliwości nazywał to więzienie jednym z najgorszych opisując je w typie „dawnej katorgi rosyjskiej”. W zakładzie karnym panowały okropne warunki, a osadzeni umierali z powodu wielu chorób. W trakcie II wojny światowej, Niemcy utworzyli w nim obóz dla jeńców sowieckich. Obiekt obecnie jest siedzibą Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu.