Lufthansa walczy z Komisją Europejską. O co chodzi?
Kryzys światowy spowodowany koronawirusem spowodował niemałe zawirowania w niemal każdej branży. Jedną z nich jest zdecydowanie ta związana z transportem lotniczym, a już szczególnie z transportem pasażerów. Teraz jak się okazało w konflikt weszły ze sobą jeden z największych przewoźników – Lufthansa oraz Komisja Europejska.
Cała oś tego oto konfliktu skupia się wokół nowych przepisów spowodowanych pandemią koronawirusa. Tyczą się one przede wszystkim tzw. “slotów“, czyli miejsc na lotniskach, które są szczególnie oblegane przez linie lotnicze. Od marca 2021 r. weszły przepisy mówiące o tym, że linie lotnicze muszą wykorzystać 50 procent swoich slotów. Sprawia to jednak pewną trudność, ponieważ przez pandemię zainteresowanie lotami międzynarodowymi spadło drastycznie. Turyści boją się rezerwować bilety, ponieważ twardy lockdown może przyjść w każdym momencie. Tracą na tym szczególnie linie lotnicze, które nie mogą zapełnić swoich samolotów. Powoduje to patową sytuację, w której Lufthansa musi wykonywać puste przeloty, aby spełnić wymóg wykorzystania 50 procent slotów, bo inaczej straci dostępy do najlepszych lotnisk.
Greta Thunberg popiera Lufthanse, a do konfliktu włącza się Ryanair
Argumentem za zniesieniem tego przepisu jest także ochrona środowiska. Lufthansa zaznaczyła, że przez to, że jest niejako zmuszona do wykonywania “widmo lotów“, to cierpi na tym bardzo mocno środowisko. Zdanie to poparła Greta Thunberg, znana aktywistka na rzecz środowiska. Na swoim Twitterze zaznaczyła, że “UE jest w stanie zagrożenia klimatycznego”, a także skrytykowała to, że firmy lotnicze muszą wykonywać puste przeloty, uderzając w ten sposób w Komisję Europejską.
Innego zdania jest Ryanair, czyli jedna z tańszych linii lotniczych. Szef firmy, Michael O’Leary nieco prześmiewczo zaznaczył, że Lufthansa leje łzy nad środowiskiem, lecz jest skłonna zrobić wszystko, aby utrzymać swoje sloty. Irlandczyk zaproponował inne rozwiązanie, a mianowicie to, że KE powinna zmusić Lufthansę do odstąpienia części swoich slotów, jeśli nie jest w stanie ich zagospodarować.