Lista ministrów rządu Morawieckiego bez większości parlamentarnej
Nowy rząd zaprzysiężony
Premier Mateusz Morawiecki ma teraz 2 tygodnie na zdobycie większości parlamentarnej i wotum zaufania. Szanse na to są małe, gdyż Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 194 głosy. Pomimo to ministrowie złożyli przysięgi i odebrali powołania na urząd. Politycy zapowiedzieli, że większość rządu będą tworzyć kobiety.
“Panie premierze, gratuluję i bardzo się cieszę. Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez ugrupowanie, obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne”
– mówił Andrzej Duda, Prezydent RP
Nowi ministrowie
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Od niedawna ponownie jest przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2005–2007), ministrem-członkiem Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2007), ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło i pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego (2015–2018), ministrem obrony narodowej w pierwszym, drugim i trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego (od 2018), a także wiceprezesem Rady Ministrów (2022–2023).
Minister Sprawiedliwości Marcin Warchoł
Wcześniej sekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Katanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 asystent ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, a od 2009 roku asystent rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Wiceprezese Fundacji Ius et Lex i przedstawiciel Suwerennej Polski.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Była sekretarz stanu, pełnomocniczką rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Ekonomistka, absolwentka studiów MBA. Od 2007 roku pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako prezes zarządu Elektrowni “Kozienice” S.A. W 2021 roku pracowała w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Była prezesem zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i ORLEN Neptun.
Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki
W Sejmie jako poseł zasiada po raz pierwszy. Prawnik, a w latach 2020–2023 prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Minister Sportu i Turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk
Kierowała resortem od 2019 roku do 2020 roku, a następnie wróciła na stanowisko w 2023 roku. Polska szpadzistka, mistrzyni świata i Europy.
Minister Aktywów Państwowych Marzena Małek
Dyrektor generalna w ministerstwie. Od 2022 roku prezes zarządu spółki ENEA Power&Gas Trading sp. z o.o. Od 2021 członek zarządu ds. operacyjnych w spółce ENEA Trading sp. z o.o. W latach 2016-2018 była związana ze Spółką PL. 2012+, operatorem PGE Narodowego, jako członek zarządu.
Minister Zdrowia Ewa Krajewska
Wcześniej Główny Inspektor Farmaceutyczny. Magister farmacji, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Minister rozwoju i technologii Marlena Maciąg
Kierowała pracami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Posłanka na Sejm IX i X kadencji. W latach 2019–2020 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a od 2020 minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Dorota Bojemska
Przewodnicząca rady rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Członek Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+. Rzeczniczka i inicjatorka szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi na rzecz postawienia rodziny w centrum zainteresowania Państwa oraz wspólnoty lokalnej. Współpracowała z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej w tworzeniu Strategii Demograficznej 2040.
Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk
Były ministrem do spraw Unii Europejskiej od 2022. W latach 2018-2022 był sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, Polonii, dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2018-2019 był pełnomocnikiem rządu ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. W latach 2020-2021 był pełnomocnikiem rządu ds. polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej i obchodów 30-lecia V4.
Zobacz też: Donald Tusk: ”Jak będzie trzeba, to będziemy maszerować nie jeden dzień, tylko do dnia wyborów”
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker
Był przewodniczącym Forum Młodych PiS. Poseł na Sejm RP VIII, IX i X kadencji, a w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2022 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Minister Finansowy Andrzej Kosztowniak
Dwukrotny prezydent Radomia. Od 2015 roku parlamentarzysta. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej na kierunkach ekonomia i administracja oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Pełniła stanowisko sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy na tej samej uczelni.
Minister Infrastruktury Alvin Gajadhur
Związany z Inspekcją Transportu Drogowego. Był rzecznikiem prasowym tej instytucji. Premier Beata Szydło powierzyła mu pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Transportu Drogowego, zaś w 2017 roku został Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. W latach 2007-2012 był również doradcą Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Doktor nauk chemicznych.
Minister kultury i dziedzictwa Narodowego – Dominika Chorosińska – polska aktorka teatralna i filmowa. Posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019). Znana z ról w w serialach “M jak miłość”, “Barwy szczęścia”, a także w filmie “Smoleńsk”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dominika Chorosińska
Aktorka teatralna i filmowa. Posłanka od 2019 roku. Występowała w “M jak miłość”, “Barwy szczęścia” czy “Smoleńsk”.
Zobacz tez: Wybory w Holandii: Czy skrajna prawica utworzy rząd?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka
Urodziła się w 1991 roku we Włocławku. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu rolnictwa i ekonomiki gospodarstw rolnych oraz kurs The Economics of Agro-Food Value Chain. Była sekretarzem premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej jego doradczynią w gabinecie politycznym w KPRM oraz Ministerstwie Rozwoju.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabela Antos
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukończyła podyplomowe Studia Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępczyni szefa KPRM.
Minister członek Rady Ministrów Jacek Ozdoba
Minister bez teki. Do tej pory był wiceministrem klimatu. Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wcześniej doradca w KPRM w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W 2018 roku został powołany na przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości w skład Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. Jest przedstawicielem Suwerennej Polski.
Zobacz też: Awantura wokół Shreka. Morawiecki i Szafarowicz atakują bohaterów animacji