“Houston, mamy problem”: Loty w kosmos mogą powodować problemy z erekcją wśród astronautów
Odkrywanie kosmosu jest fascynujące. Loty w kosmos wiążą się jednak z dużym obciążeniem dla ludzkiego organizmu. Naukowcy odkryli, że kosmiczne podróże mogą wpływać na problemy z erekcją wśród kosmonautów.
Zobacz też: Polak w kosmosie. Sławosz Uznański zaczął przygotowania
Podróże kosmiczne, a problemy z erekcją
Przebywanie w przestrzeni kosmicznej jest znaczącym obciążeniem dla ludzkiego zdrowia. Nie bez powodu każdy astronauta przed podróżą w kosmos musi przejść przez serię szczegółowych badań i testów.
Wiemy już, że podróże kosmiczne wiążą się ze spadkiem masy kostnej i mięśniowej, a nawet zwiększa ryzyko zaistnienia niektórych nowotworów. Teraz naukowcy powiązani z NASA odkryli, że przebywanie w kosmosie może przekładać się na problemy z erekcją wśród męskiej części załogi.
Naukowcy z Florida State University przeprowadzili badanie z udziałem szczurów. Zwierzęta wystawione były na symulowane warunki mikrograwitacji oraz na promieniowanie kosmiczne.
W wyniku przeprowadzonych badań, naukowcy doszli do wniosku, że zwłaszcza promieniowanie kosmiczne oraz w mniejszym stopniu mikrograwitacja mogą powodować upośledzenie działania tkanek odpowiedzialnych za erekcję.
Zobacz też: Ile lat ma Księżyc? Może być starszy niż myśleliśmy
Kosmiczne problemy na Ziemi
Zdaniem naukowców, zmiany utrzymywać mogą się nawet dekady po powrocie na Ziemię, a więc mogą pływać na aktywność seksualną astronautów przez resztę ich życia.
Naukowcy do wyników badań podchodzą jednak z pewną dozą optymizmu, pozostawiając nadzieję dla przyszłych eksploratorów kosmosu.
Ich zdaniem, możliwe jest iż leczenie przy użyciu antyoksydantów może pomóc przywrócić właściwe funkcje tkanek odpowiedzialnych za erekcje. Teza ta wymaga jednak dalszych badań.
Naukowcy zauważają również, że ich badania mogą przyczynić się do zwrócenia większej uwagi na skutki jakie podróż w kosmos ma na zdrowie seksualne astronautów oraz zainicjuje potrzebę dokładniejszej obserwacji tego aspektu życia wśród powracających do domu astronautów.
Zobacz też: Naukowcy: Gorsze życie seksualne to słabsza pamięć na starość!