Transport intermodalny – co to jest i jak działa?

Definicja transportu intermodalnego
Transportem intermodalnym nazywa się przewóz ładunków w jednej jednostce ładunkowej (na przykład z wykorzystaniem kontenera, nadwozia wymiennego), bez konieczności jego przeładowywania. Istotną cechą transportu intermodalnego jest to, iż ładunki mogą być transportowane przez firmy wykonujące usługi transportowe różnymi gałęziami transportu na całej trasie od nadawcy do odbiorcy. Jest to więc transport kombinowany, w którym nie zmienia się forma pakowania (towar jest na przykład przez całą drogę umieszczony w kontenerze), ale w którym zmienia się droga, jaką jest on transportowany (łączony jest na przykład transport drogowy z morskim lub innymi formami transportu). Transportem intermodalnym nazywamy transport, w którym używa się przynajmniej dwóch gałęzi środków transportu przy jednoczesnym zachowaniu tylko jednej umowy o przewóz, a co się z tym wiąże – wystąpieniem tylko jednego wykonawcy odpowiedzialnego za przebieg towaru oraz zjednostkowane ładunku. Transport intermodalny stanowi przeciwieństwo transportu multimodalnego.
Cechy transportu intermodalnego
Firmy wykonujące usługi transportowe często muszą mierzyć się z krytyką części społeczeństwa uważającego, że prowadzona przez nich działalność ma bardzo szkodliwy wpływ na środowisko jednakże bez usług transportowych, nie mielibyśmy dostępu do wielu produktów podstawowej potrzeby oraz innych. Ogromną zaletą transportu intermodalnego jest fakt, iż stanowi on ekologiczną formę transportu sprzyjając niskiej emisji CO2. Dodatkowo transport ten jest konkurencyjny cenowo i umożliwia przewożenie wielu ton w jednym kontenerze, co stanowi idealne rozwiązanie do przewozu ciężkich towarów. Jednakże transport intermodalny wykazuje się także mniejszą elastycznością, gdyż uzależniony jest od rozkładu i liczby rejsów promowych czy też częstotliwości przejazdów kolejowych lub przelotów. W związku z tym –a także ze względu na konieczność przeprowadzania operacji transportowych w terminalach oraz portach – wydłużony zostaje czas tranzytu. Uniemożliwione jednocześnie zostaje monitorowanie przesyłki.
Zalety transportu intermodalnego
Wśród zalet transportu intermodalnego umożliwiającego realizowanie usług transportowych różnymi drogami i środkami komunikacyjnymi należy wyróżnić przede wszystkim możliwość obniżenia globalnego kosztu procesu transportowego. Istotne jest także to, iż ten rodzaj transportu pozwala na zwiększenie liczby możliwych wariantów przewozowych. Pozostałe zalety to: możliwość przyczynienia się do podniesienia jakości usług, szybkie i terminowe dostawy (zazwyczaj), zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru, możliwość jednorazowego przewiezienia większej partii ładunku.
Szukając firmy zajmującej się transportem intermodalnym, koniecznie zapoznaj się z ofertą Rudniccy-Magetra