5 mitów o pieskach. W co nie warto wierzyć?
Z pewnością wielu z nas wielokrotnie słyszało, że zdrowy pies to zimny nosek, ciemne podniebienie może charakteryzować agresywne psy czy też merdający ogonek to tylko radość. Wiele z tych stwierdzeń jest jednak nieprawdziwa i może wprowadzić właścicieli czworonogów w błąd. Jakie więc mity znamy na temat psów? Przedstawiamy kilka z nich.
Zobacz też: Jak nauczyć kotka chodzenia na szelkach? 5 trików, które ułatwią naukę
#1 Suchy nos – oznaka choroby
Ten kto ma pieska zna to czucie doskonale, gdy Twój czworonożny przyjaciel podchodzi i trąca mokrym i zimnym noskiem. Gdy poczujemy, że zwierzak ma suchy i ciepły nos zazwyczaj wybieramy się do weterynarza w obawie, że nasz pies jest chory. Oczywiście każdą taką sytuację warto skonsultować ze specjalistą, jednak nosek psa może być suchy ze względu na wysokie temperatury, silny wiatr, czy też przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzacja. Jeśli jednak zauważysz, że suchości nosa towarzyszy także osowiałość, brak apetytu i mniej energii – koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Zobacz też: Pies położył się na podłodze podczas zatrzymania właścicieli. Myślał że to zabawa
#2 Czarne podniebienie – zły charakter i agresja
Jeśli byłeś przekonany, że pies z czarnym podniebieniem musi być agresywny, to koniecznie zapomnij o tym stwierdzeniu. Kolor podniebienia, tak samo jak w przypadku sierści zależny jest tylko i wyłącznie od pigmentu. Ocenianie tylko po kolorze, może wprowadzić w wielki błąd.
Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Psa. Zobacz TikToki z udziałem czworonożnych przyjaciół
#3 Psy rasowe częściej chorują
Wiele osób boi się adopcji rasowych psów, gdyż od lat krąży mit dotyczący tego, że są one delikatniejsze od kundelków. Prawdą jest to, że każda z ras charakteryzuje się poszczególnymi schorzeniami, jednak nie ma na to reguły i każde zwierze aby było zdrowe wymaga odpowiedniej diety, spacerów, badań weterynaryjnych oraz ruchu.
#4 Ślina psa lekarstwem na rany
Wielu ludzi uważa, że psia ślina ma magiczne właściwości, które są w stanie szybciej zagoić ranę. Prawdą jest to, że zawiera ona substancje o właściwościach odkażających, ale także bakterie, wirusy, a nawet grzyby. Nie pozwólmy więc wylizywać naszych ran psom, gdyż to może doprowadzić do zakażenia. Ponadto powinniśmy także nie dopuścić do tego, aby pies wylizywał swoje rany. Gdy zauważysz coś niepokojącego na ciele psiaka, postaraj się zakleić ranę bandażem i niezwłocznie wybierz się do weterynarza.
Zobacz też: Guilty dog. Czy pies może mieć wyrzuty sumienia?
#5 Merdający ogon – szczęśliwy pies
Machanie ogonkiem w większości przypadków rzeczywiście jest oznaką ogromnego szczęścia i miłości jaką pies darzy właściciela, jednak są przypadki, w których pies nie macha nim z radości. Gdy ciało psa jest sztywne i widzimy, że macha tylko końcówką ogona oznacza to, że jest zdenerwowany. Czworonogi biegające przy płocie i agresywnie szczekające także merdają ogonem, jednak nie ze szczęścia, a dlatego, że ich zapach jest wtedy bardziej odczuwalny. Aby właściwie odczytać zachowanie psa, należy przyjrzeć się pozycji jego całego ciała.