Kącik historyczny. 77. rocznica wyzwolenia ,,Auschwitz-Birkenau”
W ubiegły czwartek (tj. 27.01.2022 r.) obchodziliśmy 77. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego ,,Auschwitz-Birkenau”. Tego samego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Z tej okazji przedstawiamy kawałek tej niechlubnej historii.
Historia obozu
Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu powstał w połowie 1940 roku i do dziś budzi w ludziach smutek, strach i współczucie. To tutaj doszło do jednego z największych ludobójstw na świecie. Właściwie obozowy kompleks składał się z dwóch części: Auschwitz I oraz Auschwitz II – Birkenau. W tym drugim, który powstał później odbywało się ,,ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”.
To niechlubna i splamiona karta naszej historii. Na samym wejściu do obozu Auschwitz I widnieje brama z napisem ,,Arbeit macht frei”. To niemiecki slogan, który w przetłumaczeniu na język polski oznaczał ,,praca czyni wolnym”. Był to jednak napis pełen ironii oraz szyderstwa z więźniów, ponieważ każdy doskonale widział, że jedyne wyjście z obozu prowadziło przez komin krematoriów.
Będąc więźniem obozu zginąć można było każdego dnia. Gdy do Auschwitz II – Birkenau przyjeżdżały transporty odbywała się segregacja. Wykonywał ją doktor Josef Mengele, który nazywanym był ,,Aniołem Śmierci”, gdyż to od niego zależało kiedy dana osoba umrze. Mengele więźniów badał i jeśli byli oni silni, sprawni i młodzi zostawiał ich w obozie na różnego rodzaju pracach, jeśli jednak byli starsi, schorowani, bądź z wadą wrodzoną, wysyłano osobę na natychmiastową śmierć.
Więźniów głownie zabijano w komorach gazowych, gdyż w szybkim czasie można było uśmiercić tysiące osób. Najsmutniejsze jest to, że skazani nie wiedzieli, że idą na śmierć. Komory gazowe zrobione były na kształt łaźni, więc przyjezdni myśleli, że to czas na kąpiel. Po zamknięciu ludzi w komorze, niemiecki SS-man wsypywał Cyklon B (łatwo ulatniający się gaz) co powodowało natychmiastową śmierć uwięzionych. Ciała palono w pobliskich krematoriach. W taki sposób życie straciło ponad milion osób, z czego Żydzi stanowili 900 tys. ofiar.
Wyzwolenie obozu
27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego wkroczyli do obozu Auschwitz-Birkenau. Uwolnili więźniów, którzy zostali w obozie (Niemców już tam nie było). To mały paradoks historii, gdyż członkowie totalitaryzmu stalinowskiego uratowali ofiary totalitaryzmu nazistowskiego. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę wyzwolenia.