Zielona kometa zbliża się do Ziemi! Kiedy będzie można ją obserwować?
Już niedługo niedaleko naszej planety przeleci niezwykle rzadka kometa, którą ostatni raz oglądano aż 50 tysięcy lat temu! Następnej okazji nikt z nas nie dożyje, warto więc spoglądać w niebo – widok z pewnością będzie niezapomniany.
Zobacz też: Tak “uśmiecha się” Słońce. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcie
Zielona kometa pędzi w kierunku Ziemi
W stronę Ziemi leci kometa C/2022 E3 (ZTF), zwana także “zieloną kometą”. Wykryto ją w Obserwatorium Palomar w Stanach Zjednoczonych 2 marca 2022 roku. Odkrycia dokonali astronomowie Bryce Bolin oraz Frank Masci za pomocą mierzącego 1,22 metra Teleskopu Samuela Oschina. Na początku przypuszczano, że odkryte ciało niebieskie jest planetoidą, po głębszych oględzinach było już pewne – to kometa pędząca w kierunku Ziemi.
Naszej planecie nie grozi jednak zderzenie z kometą. Według szacunków naukowców, zielona kometa najbliżej Ziemi będzie 1 lutego – wówczas będą je dzieliły “zaledwie” 42 miliony kilometrów. Odłegłość wydaje się ogromna, jeśli jedna kometa zachowania się podobnie, jak inne przelatującew pobliżu naszego Układu Słonecznego, to pod wpływem promieniowania słonecznego z jej powierzchni uwolni się tyle gazu, że “głowa” będzie miała nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Będzie można więc dostrzec ją z Ziemi!
Kiedy będzie można zobaczyć zieloną kometę?
Kometa najbliżej Ziemi znajdzie sie pierwszego dnia lutego. Wielu znawców wskazuje jednak, że najlepiej zacząć obserwacje już 21 stycznia – wtedy też Księżyc będzie w nowiu, a inne obiekty na niebie będą dużo lepiej widoczne. Zielona kometa będzie jednak widoczna na niebie przez cały przełom stycznia i lutego.
Należy wypatrywać komety na północno-zachodniej części nieba (pomiędzy gwiazdozbiorem Herkulesa i Wolarza). Jeśli będziemy wypatrywać jej gołym okiem, powinniśmy zobaczyć delikatną świetlną poświatę. Posiadacze teleskopów, a nawet zwykłych lornetek mogą spodziewać się natomiast nieco lepszych widoków.
Zobacz też: [Nagranie] NASA. Pierwszy w historii test obrony planetarnej zakończony sukcesem