Zamieniają skonfiskowaną kokainę w beton. Rząd Ekwadoru walczy z kartelami narkotykowymi
Kartele narkotykowe od dziesięcioleci są plagą jaka toczy Amerykę Południową i tamtejsze państwa. Świetnie zobrazował nam to chociażby serial “Narcos” i historia tamtejszych karteli.
Zobacz też: Gra w której wcielimy się w… dilera narkotyków. Polska produkcja nadchodzi
Baronowie narkotykowi mają ogromne sumy na koncie, prywatne armie na swoje skinienie i nierzadko lokalną ludność po swojej stronie. Nic więc dziwnego, że władzy trudno walczy się z takim wrogiem.
Dzisiaj, skala działania karteli jest o wiele bardziej ograniczona, niż jeszcze 20 lat temu, lecz nadal nie można bagatelizować tego zjawiska, a także wpływu narkobiznesów.
Są jednak kraje, jak Salwador, które nie mają litości dla karteli narkotykowych. Ostatnio informowaliśmy Was o największym więzieniu, jakie powstało po tej stronie półkuli ziemskiej. Teraz przychodzimy z działalnością Ekwadoru, który także nie zamierza tolerować działalności karteli.
Przerabiają skonfiskowaną kokainę na beton
Szybko okazało się, że działalność wymiaru sprawiedliwości w Ekwadorze jest niezwykle skuteczna. Lokalna policja regularnie rozbija narkotykowe gangi i konfiskuje ogromną liczbę kokainy.
Ta skuteczność spowodowała jednak niemały problem. Co zrobić ze skonfiskowanymi narkotykami, które powoli przestają mieścić się w magazynach? Jak się okazało, Ekwador ma na to bardzo oryginalny pomysł.
Władze kraju zdecydowały, że najlepszym wyborem będzie przerabiać kokainę na beton. Ekwador podjął w tym celu współpracę z ONZ. Konfiskowane bloki narkotyków są kruszone, mieszane z innymi odpadami, a następnie miesza się je z piaskiem, cementem i wodą.
Szybko okazało się, że jest to proces o wiele skuteczniejszy, niż standardowe utylizowanie tego narkotyku. Aby spalić 1 tonę kokainy potrzeba aż 12 godzin, natomiast przerobienie jej na beton zajmuje zaledwie 3 godziny.
Szacuje się, że do tej pory fabryka przetwarzania odpadów – Quito użyła do produkcji betonu aż 350 ton skonfiskowanej przez władzę kokainy.