Ukraina pokazała nowe stroje na EURO. Rosjanie oburzeni - NoweMedium.pl

Ukraina pokazała nowe stroje na EURO. Rosjanie oburzeni

Na najnowszym trykocie reprezentacji Ukrainy pojawiła się mapka konturowa, która uwzględnia Krym jako teren należący do naszych wschodnich sąsiadów. Nowy strój nie spodobał się Rosjanom.
Ukraina EURO 2020
fot. Footy Headlines

Kontrowersyjne stroje ukraińskiej reprezentacji

Już za tydzień ruszają mistrzostwa Europy. Wielka impreza taka jak EURO to nie tylko wulkan sportowych emocji, ale także okazja dla producentów strojów piłkarskich do zaprezentowania najnowszych wzorów. Na tej imprezie najgłośniej będzie o strojach reprezentacji Ukrainy, aczkolwiek nie chodzi tu o względy estetyczne.

Jednym z głównych elementów żółtych i niebieskich strojów jest flaga konturowa Ukrainy. Tego typu elementy to częsty motyw pojawiający się na koszulkach reprezentacji narodowych, tym razem jednak nie obyło się bez kontrowersji. Wyznaczone na strojach granice obejmują Półwysep Krymski, który został w 2014 roku anektowany przez Federację Rosyjską. Krym do dzisiaj jest terenem spornym, ponieważ Ukraina oraz większość społeczności międzynarodowej uznaje aneksję za bezprawną.

Uwagę przykuwa również hasło “Chwała Ukrainie”, które pojawiło się na kołnierzykach koszulek. To hasło, które dzisiaj jest używane powszechnie i bez zabarwienia politycznego, w przeszłości jednak było używane przez ukraińskich nacjonalistów.

Prezentacja strojów spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Rosjan. Politycy z tego kraju określają koszulki jako prowokacyjne, i domagają się zdecydowanej reakcji od UEFA.

Producentem strojów jest firma Joma. Ukraińcy zagrają w nich na EURO 2020, które rozpocznie się już w ten piątek. Ukraina powalczy o awans w grupie C, gdzie zmierzy się z Holandią, Macedonią Północną i Austrią.

>