Piłkarska Superliga: Kto w niej zagra, i jak będą wyglądać zawody
Nowy porządek sił
Najwięksi europejscy giganci wypowiedzieli wojnę UEFA. Topowe zespoły, zmęczone obecną formułą finansową Ligi Mistrzów oraz lig krajowych, postanowiły połączyć siły, i powołać do życia nowy byt – Europejską Superligę. W założeniu, drużyny założycielskie opuszczą rozgrywki UEFA na rzecz własnego pucharu. Po co? To bardzo proste – Zamknięte rozgrywki zarządzane przez grające w niej kluby oznaczają potężny zastrzyk gotówki przy dużo krótszym sezonie, niż w przypadku klasycznego układu, w którym ogromną część wygenerowanych zysków pochłaniają związki.
Wrogiem nowego porządku jest oczywiście UEFA. Europejski związek zdaje się jednak być na straconej pozycji, ponieważ jedyne czym może pogrozić gigantom, jest dyskwalifikacja z rozgrywek klubowych oraz krajowych (zawodnicy z klubów Superligi nie będą mogli reprezentować swoich krajów). Założyciele nie zamierzają się jednak uginać, i wczoraj w nocy oficjalnie ogłosili powstanie projektu oraz nową formułę rozgrywek.
Kto w takim razie zagra w Superlidze, i jak będzie ona wyglądać? Prezentujemy potwierdzony skład założycielski.
Wielka Brytania
- Arsenal
- Chelsea
- Liverpool
- Manchester City
- Manchester United
- Tottenham Hotsupur
Hiszpania
- Atletico Madryt
- FC Barcelona
- Real Madryt
Włochy
- AC Milan
- Inter Mediolan
- Juventus
Kto jeszcze ma dołączyć do Superligi?
Fabrizio Romano, dziennikarz znany z insiderskich doniesień, uważa, że skład założycielski zostanie jeszcze uzupełniony o 3 zespoły. Sprawa ich udziału ma zostać rozwiązana w ciągu najbliższych dni. Na liście Romano znajduje się:
- Bayern Monachium (Niemcy)
- RB Lipsk (Niemcy)
- FC Porto (Portugalia)
Internauci oraz komentatorzy zwracają uwagę na wielkich nieobecnych, czyli PSG i Borussię Dortmund, które miały odmówić udziału w projekcie. Wśród założycieli brakuje również tak uznanych w Europie zespołów, jak Ajax Amsterdam, Napoli czy Sevilla.
Jak będzie wyglądać Superliga?
Oznacza to, że pierwotna formuła Superligi najprawdopodobniej zamknie się w liczbie 15 drużyn założycielskich, które będą co roku brać udział w rozgrywkach. Skład będzie co sezon uzupełniać 5 zespołów wyłonionych w kwalifikacjach. W założeniu twórców, zespoły najpierw zostaną podzielone na dwie grupy po 10 zespołów, w których zagrają dwumecze w systemie ligowym (łącznie 19 kolejek). Po rozegraniu wszystkich meczy, pierwsze 3 zespoły z grup zakwalifikują się do rundy play-off. Dołączą do nich drużyny z miejsc 4. oraz 5., które rozegrają między sobą baraże o pozostałe 2 miejsca w ćwierćfinałach.
Według założenia, mecze Superligi mają odbywać się w środku tygodnia, a w weekendy kluby zamierzają grać w ligach krajowych. Rozgrywki miałby zakończyć się finałem rozgrywanym w maju. Trzeba jednak pamiętać, że relacje między założycielami a UEFĄ oraz krajowymi federacjami jest bardzo napięte, i nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłym sezonie zobaczymy założycieli w rozgrywkach ligowych. Jeżeli zostaną oni z nich zdyskwalifikowani, najprawdopodobniej dojdzie do zreformowania Superligi, włącznie z wyłączeniem eliminacji dla klubów z zewnątrz.