Najbardziej kontrowersyjne prezenty. Jak nie strzelić wpadki w Święta?

Zbieracze kurzu
Co robią? Zbierają kurz. Należą do nich niepotrzebne gadżety, figurki, ozdoby czyli wszystko od czego w domu może powstać wizualny bajzel. Zwykle pod koniec znajdują się na dnie szafki, a szkoda wyrzucić, bo to prezent. Lepiej postawić na coś do domu, co przydałoby się obdarowywanemu, np. przyrząd kuchenny czy pojemnik.
Prezenty, które już się od kogoś otrzymało
Ktoś dał Ci nietrafiony prezent, a Ty postanawiasz dać go komuś innemu – zwykle dzieje się tak, że dla tej osoby również będzie nietrafiony. Takie niespodzianki wyglądają jak kupione przypadkowo lub od niechcenia.
Kosmetyki
Ta zasada tyczy się np. źle dobranego podkładu czy kremu dla osób +50 podarowanego 40-latce. Sytuacja wygląda inaczej, gdy ktoś wprost poprosił o taki prezent lub wskazywał na potrzebę posiadania danego kosmetyku albo zabiegu.
Środki higieny osobistej
Wszelkie dezodoranty, antyperspiranty, golarki albo płyny do mycia czy golenia. Osoba obdarowana może uznać, że to jakaś wskazówka od Ciebie w kontekście jej higieny. Lepszym wyborem mogą okazać się np. kule do kąpieli czy zestaw maseczek. Jednakże powyższe podarunki mogą okazać się dobrym wyborem, gdy ktoś o nie wcześniej poprosi.
Za duże i zbyt małe ubrania
Musimy dobrze znać daną osobę, by wiedzieć jakie ubranie jej się spodoba. Nawet jeśli jednak będzie w jej guście, musi także być w odpowiednio dobranym rozmiarze, a te wahają się w zależności od sklepu. Kupno zbyt małego lub zbyt dużego ubrania mogą wywołać przykre konsekwencje emocjonalne u osoby obdarowanej. Może ona bowiem uznać, że postrzegamy jej ciało inaczej, niż w rzeczywistości. Lepszym wyborem może okazać się bon podarunkowy do danego sklepu lub galerii albo wcześniejsze zapytanie o preferowany rozmiar ubrań.
Zobacz też: Akcja ,,Podaruj Dzieciom Święta”