Święto Drzewa. Jakie jest najwyższe drzewo na świecie?
10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Wydarzenie zostało zainicjowane w 2003 roku przez Klub Gaja – jedną z najstarszych w kraju organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska. Celebrowanie Święta Drzewa wiąże się z ogólnopolską akcją sadzenia drzew i krzewów, edukacją na temat ochrony środowiska oraz opieki i ochrony drzewostanu.
W ramach Święta Drzewa organizowany jest także konkurs na Drzewo Roku w Polsce i Europejskie Drzewo Roku. Plebiscyt ma zwrócić uwagę na ciekawe, stare i nietypowe drzewa jako istotny element dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W 2022 roku zarówno Polskim, jak i Europejskim Drzewem Roku został dąb Dunin z Przybudek (gmina Narew w woj. podlaskim), zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.
Zobacz też: Życie seksualne zwierząt. Orgazm trwający 15 minut i inne ciekawostki
To jednak nie jedyne ciekawe drzewo w Polsce. Wśród pomników przyrody znajdują się prawdziwi rekordziści, którzy robią wrażenie wysokością, grubością czy wiekiem.
Najwyższe drzewa w Polsce i na świecie
Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Sudetach, a konkretnie w Bardzie Śląskim (woj. dolnośląskie). Nazywa się daglezja Helena i ma 59,4 m wysokości, jednak wciąż rośnie, wkrótce może więc przekroczyć 60 metrów.
To jednak nie jest wcale tak dużo, przynajmniej jeśli porównamy naszą rodzimą Helenę z rekordem światowym. Najwyższe drzewo na Świecie rośnie w Parku Narodowym Redwood w Kaliforni (Stany Zjednoczone). To sekwoja wieczniezielona o wdzięcznym imieniu Hyperion, która mierzy aż 115,5 metra wysokości. Jej dokładna lokalizacja nie została podana do wiadomości publicznej z uwagi na turystów, którzy mogliby zniszczyć drzewo.
Najgrubsze drzewa w Polsce i na świecie
Największym obwodem pnia w Polsce może pochwalić się lipa drobnolistna rosnąca w miejscowości Cielętniki w województwie śląskim. Obwód jej pnia wynosi prawie 10,8 m, a powstała prawdopodobnie przez zrośnięcie się kilku lub nawet kilkunastu pojedynczych lip. Światowym rekordzistą jest z kolei baobab Glencoe rosnący w południowej Afryce, którego obwód wynosi aż 47 metrów.
Najstarsze drzewa w Polsce i na świecie
Jak w przypadku wysokości, rekord długowieczności drzewa ponownie należy do Dolnego Śląska. Najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity Henryk, który rośnie w Henrykowie Lubańskim. Jego wiek szacuje się na 1300 lat, a drzewo wciąż wypuszcza zielone pędy i mimo wielu przeciwności, ma się całkiem dobrze. Najstarsze drzewo na świecie rośnie na terenie Parku Narodowego Fulufjället w Szwecji. Jego wiek szacuje się na 9,5 tysiąca lat. To świerk Old Tjikko i co ciekawe, ma zaledwie 5 metrów wysokości.
Zobacz też: Słonie: ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia