Rezurekcja czy insurekcja - Prezydentowi wszystko jedno - NoweMedium.pl

Rezurekcja czy insurekcja – Prezydentowi wszystko jedno

Prezydent Andrzej Duda nie daje odpocząć Internautom. Niedzielny tweet dotyczący "insurekcji", a może "rezurekcji" niemal natychmiast wywołał reakcję memiarzy.

Głowa Państwa nie przestaje zaskakiwać, a Internauci wspinają się na wyżyny kreatywności, aby dosadnie komentować kolejne wpadki prezydenta Andrzeja Dudy. W niedzielę prezydent chciał uczcić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w opublikowanym na Twitterze zamiast słowa “insurekcja” napisał “rezurekcja”. Co więcej, Duda popełnił także literówkę w słowie “przemysłowo”.

Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. „ Tobie Polsko”

– napisał na Twitterze Prezydent Andrzej Duda

Internauci szybko zauważyli, że właściwym określeniem powinna być “insurekcja” (łac. insurectio), czyli powstanie, a nie “rezurekcja” (łac. resurrectio) – zmartwychwstanie. Obok wpadki nie przeszli obojętnie także politycy opozycji, a także dziennikarze:

Panie Prezydencie, my tu, na Śląsku, doskonale znamy różnice pomiędzy insurekcją a rezurekcją…

– napisał Borys Budka na Twitterze

Skoro pan się ciągle uczy, to proszę otworzyć kajecik i napisać 100 razy: Rezurekcja – z łac. resurrectio – oznacza zmartwychwstanie. Powstanie to zaś insurekcja!!!

– komentuje Bartosz T. Wieliński

Być może prezydent nie musi znać znaczenia trudnych słów. Ale fakt, że nie ma u siebie urzędnika, który koryguje luki w wiedzy prezydenta i poprawia jego rażące błędy jest kompromitujący. Wśród 403 pracowników Kancelarii Prezydenta zapewne znajdzie się z 400 z elementarną wiedzą.

– pisze Tomasz Siemoniak

W obronie Prezydenta

Rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że wykorzystane przez Andrzeja Dudę słowo, jest jak najbardziej poprawne. Jako dowód wstawił screen ze słownika SJP:

Niby nazwisko jakoś zobowiązuje, ale jednak jak widać nie zawsze. Polecam najpierw sprawdzić, a następnie „produkować” mądrości

– komentuje Błażej Spychalski

Warto tylko zaznaczyć, że przytoczony przez rzecznika słownik to otwarty projekt, tworzony przez społeczność internetową. Natomiast Słownik Języka Polskiego PWN, jak i Encyklopedia PWN nie dopuszczają takiej interpretacji.

Prezydent przyznał się do błędu

Po całym zamieszaniu, prezydent Andrzej Duda przyznał, że zaszła pomyłka:

Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do „rezurekcji” Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio – zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom!

Internet komentuje

Kolejne przejęzyczenie i błąd głowy Państwa

#1 Maleńka, to twarde to rezurekcja

#2 Dziś wielki dzień!

#3 Nie każdy musi być od razu alfą i romeą

demotywatory.pl

#4 Historia po dudowemu

demotywatory.pl

#5 Błędy się zdarzają

kwejk.pl

#6 Tu polucja!

facebook.com/Sekcja gimnastyczna

#7 Kto nigdy nie pomylił rezurekcji z insurekcją?

kwejk.pl

#8 Dlaczego Duda jest prezydentem?

facebook.com/Sekcja gimnastyczna

#9 Wielokrotny marazm

facebook.com/Sarka Farka
>