Czym jest rydzykowanie? Nowa grafika Matyldy Damięckiej
Słowa ks. Rydzyka wypowiedziane przy okazji 29. urodzin Radia Maryja nadal wybrzmiewają nie tylko w mediach. Kontrowersyjne słowa duchownego podburzyły dyskusję dotyczącą bezkarności księży. Młode pokolenie coraz głośniej woła o sprawiedliwość.
Więcej o 29. urodzinach Radia Maryja pisaliśmy tutaj.
“PAN Tadeusz”
W odpowiedzi na kontrowersyjne słowa wypowiedziane przez ks. Tadeusza Rydzyka, Matylda Damięcka zdecydowała się zabrać głos. Od dłuższego czasu jest ona uznawana za cenioną graficzkę. Na swoim Instagramie publikuje własnoręcznie wykonane rysunki, ilustracje oraz różne hasła.
Zamieszczony post pod tytułem “Pan Tadeusz” jest niejako definicją niewłaściwego zachowania charakterystycznego dla duchownego.
Widoczne hasło “RYDZYKOWANIE” z łaciny tadeuszus dontgiwefakus, oznacza “czyn, którym nic nie ryzykujesz”. Jest to nawiązanie nie tylko samej wypowiedzi księdza, ale również ogólnej sytuacji duchownych, którzy nadal pozostają bezkarni za swoje czyny.
Nowy głos młodego pokolenia?
Matylda Damięcka jest nowym głosem młodego pokolenia. Jej postać stała się szczególnie widoczna w okresie wzmożonych Strajków Kobiet. Chwilę po tym jak uśmiechnięta Anna Lewandowska znalazła się na okładce magazynu “Elle” z podpisem “siła kobiet”, Damięcka stworzyła alternatywną okładkę do czasopisma. Ciężko przejść obok tego nagrania obojętnie:
Matylda Damięcka w odpowiedzi dla redakcji “Elle” zebrała kilkanaście poruszających i wymownych zdjęć kobiet, które podczas strajku wykazały się ogromną odwagą, walecznością i dobrym sercem.