Wisława Szymborska – najlepsze wiersze
Twórczość Szymborskiej
Wisława Szymborska to autorka, o której z pewnością słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się polską kulturą czy literaturą. Poetka urodziła się w 1923 roku pod Poznaniem, jednak niemal całe swoje życie spędziła w Krakowie, gdzie zmarła w 2012 roku. Talent pisarski przejawiała od najmłodszych lat. Najbliżsi poetki wspominali, że już w dzieciństwie pisywała drobne wierszyki, za które nagradzał ją ojciec. Szymborska studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jej debiut literacki przypadł na rok 1945. To wtedy w krakowskim “Dzienniku Polskim” opublikowała wiersz “Szukam słowa”. W późniejszych latach była związana z “Życiem literackim”, w którym prowadziła własną rubrykę “Lektury nadobowiązkowe”. Szymborska jest autorką ok. 350 wierszy, które wydała w 13 tomikach. Wiersze poetki przetłumaczono na niemal 40 języków. Jest jedną z czterech polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
“Tragedia sztokholmska”
Nagroda Nobla okazała się jednak dla poetki przekleństwem. Przyjaciele Szymborskiej określali przyznanie jej autorce “tragediąsztokholmską”, która była końcem jej skromnego, spokojnego życia. Od tego momentu pisarka, która bardzo ceniła swoją prywatność, zaczęła być nękana przez paparazzi i reporterów. Michał Rusinek, ówczesny sekretarz noblistki, wspomina, że telefon w biurze Szymborskiej nie przestawał dzwonić. Liczba połączeń była tak ogromna, że po jakimś czasie zdecydował się… odciąć od niego kabel. Mimo ogromnego wyróżnienia Szymborska do końca żyła skromnie, zachowując dystans do siebie i otaczającego ją świata – czego najlepszym wyrazem jest jej twórczość. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych wierszy wybitnej polskiej poetki.
Cebula
“Cebula” to przewrotny wiersz, będący na pierwszy rzut oka porównaniem niedoskonałości człowieka i doskonałości cebuli. Podmiot liryczny zestawia w nim cechy człowieka, który jest skomplikowany i pełen sprzeczności, z cechami warzywa, które jest proste, oczywiste i banalne. Ten ironiczny utwór staje się pochwałą człowieczeństwa, które jest po prostu prawdziwe i doskonałe w swej niedoskonałości.
Nic dwa razy
To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wierszy polskiej noblistki. “Nic dwa razy” to uniwersalny utwór będący nawiązaniem do heraklitowej maksymy panta rhei. Szymborska w prostym, nawiązującym budową do piosenki wierszu prezentuje ulotność każdej chwili i ich całkowitą niepowtarzalność.
Kot w pustym mieszkaniu
“Kot w pustym mieszkaniu” to wiersz napisany po śmierci partnera noblistki, Kornela Filipowicza. Temat przemijania i śmierci jest tu ujęty w odarty z patosu sposób. Pustkę wewnętrzną, ale i zewnętrzną, którą odczuwa się po śmierci bliskiej nam osoby, przedstawiono dzięki tytułowemu kotu w pustym mieszkaniu, który został sam po śmierci swojego właściciela. Czytając wiersz, obserwujemy, jak zwierzę nie może poradzić sobie w zupełnie nowej sytuacji i jak znajome dotąd miejsce staje się dla niego całkowicie obce – tylko dlatego, że nie ma już w nim ukochanej osoby.
Gawęda o miłości do ziemi ojczystej
Wiersz “Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” przeżył swój renesans cztery lata temu, kiedy to obchodziliśmy w Polsce stulecie odzyskania niepodległości. W tym czasie był on wielokrotnie przywoływany, cytowany i recytowany na różnego rodzaju wydarzeniach. Utwór ten w piękny, wrażliwy i bardzo osobisty sposób pokazuje, że bez ojczyzny, pielęgnowania pamięci o niej i jej historii nigdy nie będziemy kompletni i nigdy w pełni nie odnajdziemy siebie.
Mimo upływu czasu popularność Szymborskiej nie maleje. Wciąż pozostaje ona jedną z najchętniej czytanych polskich poetek w kraju i za granicą. Twórczość Szymborskiej wydaje się wciąż niesamowicie aktualna i pouczająca, co sprawia, że jej wiersze są bardzo często przywoływane i cytowane – także przez młodszych czytelników. Jeśli chcesz poznać bliżej jej poezję, nic nie stoi na przeszkodzie – w księgarniach stacjonarnych i internetowych znajdziesz zbiory wierszy Szymborskiej w wersji papierowej, ale także jako ebooki czy audiobooki.