Halloween 2022. Ciekawostki o upiornej nocy
Już w najbliższy poniedziałek, 31 października będziemy obchodzili Halloween. Jest to święto zmarłych, potworów, zjaw i upiorów. Z tej okazji przedstawiamy najlepsze ciekawostki, które dotyczą najupiorniejszej nocy w roku.
Zobacz też:
Halloween 2022. Horrory dla ludzi o mocnych nerwach. Filmy, które przyprawiają o mdłości
#1 Geneza święta
Halloween to święto, które pochodzi od słów All Hallow’s Eve, co w tłumaczeniu oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Święto obchodzimy również dlatego 31 października. Najhuczniejsze obchody Halloween są w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jednak w latach 90-tych tradycja dotarła do Polski i z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w zabawach Halloween.
Halloween ma na celu oswajanie społeczeństwa ze śmiercią. W przeciwieństwie do Dnia Wszystkich Świętych, w Halloween ludzie przebierają się za potwory, urządzają huczne imprezy i świętują dzień, w którym świat żywych łączy się ze światem umarłych.
Zobacz też:
Halloween 2022. W jakie przesądy wierzą ludzie?
#2 Zwyczaj wzajemnego strasznie się
Jedną z Halloweenowych tradycji jest przebieranie się w stroje potworów i wzajemne straszenie się. Wymyślono to z racji tego, że ludzie wierzyli, że tego dnia zaciera się granica między światem żywych, a umarłych. Przebranie się w potwora miało odstraszyć prawdziwe upiory.
Zobacz też:
Soczewki kolorowe na Halloween w sklepie Optiland!
#3 Symbol czarownicy
Częstym przebraniem na Halloween jest strój czarownicy. Wszystko za sprawą faktu, że niegdyś wierzono, że spotkanie czarownicy w upiorną noc to prawdziwe szczęście. W noc Halloweenową miały one dar przepowiadania przyszłości…
Zobacz też:
Najlepsze propozycje na filmy do obejrzenia w Halloween
#4 Pająk
Pająk to symbol, który w Halloween jest respektowany przez wiele osób. Wszystko dlatego, że niegdyś (dziś również) ludzie wierzyli, że zmarli w upiorną noc przybierają postać pająka. Panowała więc zasada, aby tego dnia nie zabijać zwierzęcia, gdyż jest to nasz stróż.
Zobacz też:
Seriale z dreszczykiem na halloweenową noc
#5 Cukierek albo psikus
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się tradycja ”cukierek albo psikus”? Niestety geneza zabawy jest bardzo smutna. W noc Halloween dzieci z biednych domów chodziły od drzwi do drzwi i żebrały o pieniądze na jedzenie. Dzieci z bogatych domów również chciały dołączyć do zabawy, więc postanowili prosić o cukierki. Tradycja dziś jest bardzo popularna.
Zobacz też:
Teledyski w klimacie Halloween. Lista 5 klipów