Dziś Światowy Dzień AIDS. Liczba zakażonych HIV w Polsce lawinowo rośnie
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Znane budynki w wielu miastach na całym świecie podświetlone zostaną na czerwono. W Polsce od kilku lat obserwujemy wzrost liczby zakażonych wirusem HIV. Niestety, Polacy wciąż niechętnie się badają, a to właśnie regularne testy są najlepszą bronią w walce z AIDS.
Zobacz też: Dzień Prezerwatywy. Dlaczego warto się zabezpieczać?
Światowy Dzień AIDS
To właśnie dziś, 1 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Nad problemem warto się pochylić bo temat dotyczy przecież naszego własnego zdrowia.
AIDS przez lata przyczepiano łatkę choroby osób homoseksualnych, narkomanów i osób z ubogich krajów afrykańskich. Choroba ta była też często wykorzystywana do stygmatyzowania tych grup.
Prawda jest jednak taka, że na AIDS zachorować może każdy z nas. Bez względu na orientację seksualną, kolor skóry, pochodzenie czy problemy z nałogami, zakażenie wirusem HIV może dotknąć każdego.
AIDS jest chorobą autoimmunologiczną wywoływaną przez wirusa HIV.
W dzisiejszych czasach wirus HIV nie jest już wyrokiem śmierci. Zakażenie nie musi skończyć się rozwinięciem choroby. Współcześnie dostępne leki pozwalają na zatrzymanie namnażania się wirusa w organizmie i powstrzymanie rozwoju AIDS.
To właśnie dlatego tak ważne jest regularne badanie się na obecność wirusa HIV. Rozpoczęcie leczenia nie tylko chroni przed rozwojem AIDS, ale zapewnia też długie i normalne życie, bez ryzyka zakażenia wirusem innych osób.
Symbolem walki z AIDS stała się czerwona wstążka. W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS wiele budynków na całym świecie podświetlone zostanie na kolor czerwony. Czerwona wstążka zawisła dziś też na Białym Domu.
Zobacz też: Rosja uznała ruch LGBT za “organizację ekstremistyczną”
Lawinowo rośnie liczba zakażonych HIV w Polsce
O tym, że problem dotyczy nas wszystkich najlepiej wskazują dane dotyczące naszego kraju.
Już teraz wiemy, że rok 2023 będzie rekordowym pod względem liczby zakażeń HIV w Polsce. Do połowy listopada w naszym kraju wykryto aż 2590 zakażeń. To o 200 więcej niż w 2022 roku, który również był rekordowym.
Wirusem HIV zarazić się może każdy. Nie ma znaczenia orientacja seksualna, a nawet wiek. To właśnie seniorzy są jedną z grup wśród których liczba zakażeń znacząco wzrosła.
Niestety Polacy wciąż niechętnie podchodzą do badań na obecność wirusa HIV.
Na obecność wirusa przynajmniej raz w swoim życiu zbadało się tylko 10% Polaków.
O tym jak ważne są regularne badania powinien świadczyć fakt, że ponad 50% zakażonych nie jest świadoma obecności wirusa w swoim organizmie.
Testy na obecność wirusa HIV można przeprowadzić bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS [LINK].
Zobacz też: Akcja ,,Podaruj Dzieciom Święta”