Jak oświetlić ogrodową altanę – praktyczne wskazówki
Oświetlenie w ogrodzie – jakie powinny być lampy zewnętrzne?
Trudno wyobrazić sobie przydomowy teren bez oświetlenia. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni do wypoczynku. Lampy w altanach zapewniają bezpieczeństwo i wygodę podczas przemieszczania się czy relaksowania w danym miejscu. Budują też niepowtarzalny klimat oraz wpisują się w konkretną aranżację, poprawiając jej estetykę również w godzinach nocnych.
Jakie powinny być lampy do altany? Pamiętajmy, że oświetlenie zewnętrzne jest narażone na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym wilgoć, opady deszczu lub śniegu, zmiany temperatury. Dlatego należy stosować wyłącznie produkty o wysokiej trwałości i dobrej wodoszczelności. W altanach powinny się zatem znaleźć oprawy o współczynniku ochrony nie niższym niż IP44 (w miejscach osłoniętych) lub wyższym, jeśli są narażone na bezpośrednie zalanie wodą. Równocześnie warto wybierać oprawy solidne, z dobrej jakości materiałów, jak aluminium, szkło lub tworzywa sztuczne – odpornych na uszkodzenia. Dzięki temu przez długi czas przetrwają w optymalnej kondycji.
Rodzaje opraw do altany – co wybrać?
Jakie lampy umieszcza się w altanach ogrodowych? Jest to przestrzeń rekreacyjna, wymaga zatem odpowiedniego doświetlenia ścieżki dojścia, a także miejsca do relaksu. We wnętrzu konstrukcji chętnie umieszcza się kinkiety lub lampy ścienne. Można także zastosować lampy sufitowe, trafiające nad zestaw mebli wypoczynkowych. Spory wybór takich rozwiązań oferuje choćby AZzardo. Jako oświetlenie uzupełniające i dekoracyjne wiele osób chętnie wykorzystuje także girlandy lampek, idealnie sprawdzające się zwłaszcza w aranżacjach boho lub vintage, dodając im przytulności i nastrojowości.
A co wykorzystać na ścieżkach lub wokół altany? Dobrym pomysłem jest postawienie na dopasowane wyglądem oprawy oświetleniowe. Bywają to oprawki najazdowe (w powierzchni ścieżki lub trawnika), a także modele na słupkach (wzdłuż ciągów komunikacyjnych).
Lampy LED do ogrodu – oprawy zasilane z sieci czy lampy solarne?
Oświetlenie w ogrodzie powinno być zarazem estetyczne i funkcjonalne. Oprócz względów bezpieczeństwa, trzeba przemyśleć też kwestię wydatków związanych z lampami zewnętrznymi. Bardzo przydatne mogą okazać się modele współpracujące ze źródłami światła LED. To opcja energooszczędna, o dużej żywotności. Bez trudu da się dobrać żarówki o odpowiednim kształcie, z właściwymi gwintami. Do wyboru są ponadto dodatkowe udogodnienia, jak smart źródła światła (sterowane zdalnie), bądź modele z czujnikami ruchu lub zmierzchu, szczególnie przydatne w ogrodach. Zwiększa to komfort sterowania oświetleniem oraz pozwala zawsze stworzyć idealne warunki, w pełni dopasowane do potrzeb, równocześnie ograniczając zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszając domowe rachunki za prąd.
O czym jeszcze pamiętać? Już na etapie planowania ogrodu warto zastanowić się nad systemem oświetleniowym. Lampy zasilane z sieci domowej wymagają poprowadzenia i zabezpieczenia przewodów. Mniej problematycznym pod tym względem rozwiązaniem są ogrodowe lampy solarne. W ciągu dnia magazynują energię z promieni słonecznych, by wykorzystać ją do zasilenia żarówek w nocy.
Nowoczesna i przytulna altana ogrodowa – jakie lampy wybrać do ogrodu?
Dobrze oświetlona altana staje się znacznie wygodniejsza, bezpieczniejsza i piękniejsza. Warto zatroszczyć się o dobór właściwych opraw, które idealnie wpiszą się w przestrzeń oraz sprawią, że z chęcią będziemy spędzać w ogrodzie każdą wolną chwilę.