Dowiedz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, przede wszystkim trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o danym lokalu i jego właścicielu. Po znalezieniu interesującego ogłoszenia powinno się umówić na oględziny – zdjęcia mogą nie oddawać stanu faktycznego. Tak jak wynajmujący ma prawo wypytywać osoby zainteresowane o szczegóły ich życia, tak samo mogą one dokładnie obejrzeć lokal, sprawdzić sprawność wszystkich instalacji, zorientować się jak wygląda okolica itp.
Wiele osób preferuje wynajem mieszkania od osoby prywatnej, ponieważ z reguły jest tańszy. Jeśli jednak chce się mieć pewność, że wszystko będzie realizowane zgodnie z przepisami, warto wybrać opcję z pośrednikiem mieszkaniowym lub zdecydować się na lokal od przedsiębiorstwa, instytucji (uprzednio można sprawdzić opinie poprzednich lokatorów), czy nawet gminy (jeśli spełnia się wymogi, można złożyć wniosek o mieszkanie komunalne).
Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?
Przy wynajmowaniu mieszkania ważne jest oczywiście nie tylko to jak wygląda i gdzie jest ulokowane. Przede wszystkim trzeba dokładnie omówić takie kwestie, jak:
- wysokość czynszu, zaliczek na media i innych opłat,
- wysokość kaucji,
- dopuszczalny okres najmu,
- rodzaj umowy,
- termin wypowiedzenia umowy,
- odpowiedzialność za naprawy, ulepszenia, remonty itp.,
- akceptowalna liczba lokatorów,
- przyjmowanie gości, dłuższe wyjazdy itp.,
- palenie w mieszkaniu,
- możliwość mieszkania z dziećmi i/lub zwierzętami.
Jeżeli jest taka potrzeba, warto zorientować się, czy dodatkowo da się wynająć skrytkę/komórkę lokatorską, miejsce parkingowe itp.
Jaką formę wynajmu mieszkania wybrać?
Bardzo ważnym zagadnieniem w kontekście bezpieczeństwa wynajmowania mieszkania jest rodzaj umowy. Oczywistym jest, że warto podpisać taki dokument – niektórzy właściciele mogą proponować rozliczanie się „do ręki”, chcąc uniknąć płacenia podatków. Trzeba mieć świadomość, że w takiej sytuacji umowa zostaje zawarta nawet bez fizycznego dokumentu, ale w razie potrzeby trudniej jest udowodnić, jakie były ustalenia.
Obecnie popularnym typem umowy jest najem okazjonalny, który chroni lokatorów, a także właściciela. Do jej podpisania trzeba jednak przygotować oświadczenie o egzekucji i wskazać lokal, do którego można się wyprowadzić w razie usunięcia z mieszkania. Jeszcze lepszym wariantem jest najem instytucjonalny – umożliwia podpisanie umowy na wiele lat, chroni przed podwyżkami czynszu (możliwe są tylko raz w roku) oraz nie trzeba przy nim wskazywać lokalu w przypadku eksmisji.
Chcesz zamieszkać w Lublinie i szukasz idealnego miejsca dla siebie? Wybierz nowoczesne budownictwo oraz korzystne warunki na umowie wynajmu instytucjonalnego. Sprawdź ofertę PFR Lublin!