Jak przygotować dziecko do snu?
Stałe rytuały pomogą wykształcić cykl dobowy u dziecka
Przygotowanie dziecka do snu w praktyce oznacza konieczność wypracowania stałych rytuałów. Jeśli każdego dnia młody człowiek kładzie się spać o innej godzinie, to zaburzeniu ulega jego rytm dnia. Podobny problem obserwuje się również u osób dorosłych, które z powodu swoich przyzwyczajeń czy pracy zmianowej nie mają prawidłowo wyregulowanego zegara biologicznego. Warto kłaść dziecko o stałej porze i zadbać o to, aby codziennie wstawało o tej samej godzinie. Dzięki temu wykształci się w nim prawidłowy rytm dobowy, co znacznie ułatwi zasypianie i wpłynie korzystnie na jakość nocnego wypoczynku.
Aktywność fizyczna wspiera zasypianie. Zabierz dziecko na spacer
Zdaniem psychologów i lekarzy dzieci mają zapewnioną zbyt małą ilość ruchu. W związku z tym warto zabrać młodego człowieka na spacer. Oddychanie świeżym powietrzem jest korzystne dla zdrowia, ułatwia też zasypianie. Poza tym dzieci muszą się wybiegać, gdyż nadmiar energii powinien zostać jakoś spożytkowany. Inaczej młody człowiek nie poczuje się zmęczony i nie będzie potrafił zasnąć. Niezwykle istotną rolę odgrywa kontakt ze słońcem, ponieważ jego promienie zachęcają do wszelkich form aktywności. Gdy zaś znikają za horyzontem, a niebo ogarnia ciemność, organizm otrzymuje sygnał, że nadeszła pora, aby przygotować się do snu. Dawniej to właśnie słońce wyznaczało rytm dobowy. Podczas zmierzchu rozpoczynała się produkcja melatoniny, czyli hormonu snu.
Lekka kolacja na problemy z zasypianiem. Podaj ją na godzinę lub dwie przed snem
Ciężki posiłek podany dziecku tuż przed snem zmusza jego układ pokarmowy do intensywnej pracy. Może to utrudniać zasypianie, powodować koszmary i nocne wybudzanie. Zaleca się, aby dziecku podać lekką kolację na godzinę lub dwie przed planowanym snem. Należy unikać smażonych dań oraz ciężkostrawnych warzyw. Tego typu posiłki lepiej zaplanować na obiad.
Higiena snu u dzieci. Zastąp tablet kolorową książeczką
Dzieci przywykły do używania urządzeń elektronicznych. Na tablecie, smartfonie czy komputerze często posiadają zainstalowane gry, ponadto oglądają na nich swoje ulubione bajki. Niestety, wszystkie urządzenia elektroniczne, w tym telewizor, emitują światło niebieskie. Mózg człowieka postrzega je podobnie jak światło słoneczne, dlatego też wieczorne korzystanie ze smartfona może zaburzać syntezę melatoniny przez szyszynkę. W rezultacie pojawiają się problemy z zasypianiem i utrudnione zostaje osiągnięcie fazy snu głębokiego, podczas której uruchamiają się procesy regeneracyjne w organizmie. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, wieczorne korzystanie z urządzeń elektronicznych lepiej zastąpić czytaniem książek czy opowiadaniem bajek. Choć planszówki nie emitują światła niebieskiego, to rozbudzają w dziecku chęć rywalizacji, więc też utrudniają zasypianie.
Jak nie rozbudzić dziecka przed snem? Zadbaj o odpowiednią temperaturę kąpieli
Kąpiel dziecka powinna przebiegać w spokojnej atmosferze. Jeśli rodzic pomaga młodemu człowiekowi w wykonywaniu czynności higienicznych, przed przyjściem do łazienki powinien się wyciszyć. Dzieci chłoną bowiem emocje opiekunów. Optymalna temperatura wody wynosi 37 stopni Celsjusza. Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt gorąca może rozbudzić dziecko.
Wietrzenie sypialni praktykuj również zimą
Problemy z zasypianiem często wynikają z braku wietrzenia sypialni. Nawet zimą należy otworzyć okno na 5 minut, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Zbyt wysoka temperatura w sypialni wpływa niekorzystnie na jakość wypoczynku. Dziecko może obudzić się w środku nocy zlane potem. Aby tego uniknąć, należy zadbać o to, aby w sypialni młodego człowieka panowała temperatura rzędu 20 stopni Celsjusza.
Nawilżacz powietrza do sypialni dziecięcej – czym możesz go zastąpić?
Zbyt suche powietrze również wywołuje dyskomfort. Problem ten pojawia się co roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Na szczęście w sklepach można kupić nawilżacz powietrza i postawić go w sypialni dziecka. Niektórzy rodzice praktykują również sprawdzone domowe sposoby, czyli rozwieszają mokre ręczniki na kaloryferach.
Zasłony zaciemniające a zdrowy sen dziecka – ogranicz dopływ światła z ulicy
W sypialni dziecka powinny znaleźć się również dobre zasłony zaciemniające, wykonane z tkaniny o wysokiej grubości, która zatrzymuje większość światła wpadającego z ulicy. Większość osób mieszka dziś w dużych miastach. Te są bardzo dobrze oświetlone, co zwiększa bezpieczeństwo. Niestety, gdy sypialnia dziecka sąsiaduje z pobliską latarnią, mogą pojawić się trudności z zasypianiem. Zasłony zaciemniające częściowo tłumią też dźwięki napływające z ruchliwych ulic.
Bawełniana piżama dziecięca – postaw na odpowiedni motyw bajkowy
Wysoki komfort snu zapewni też wygodna piżama dziecięca. Ta powinna przepuszczać powietrze i tym samym chronić organizm pociechy przed przegrzaniem. Dużą popularnością cieszą się bawełniane piżamy dziecięce. Te są niezwykle przyjemne w dotyku i pozostają przyjazne dla delikatnej skóry młodego człowieka. Modne piżamy dziecięce znajdziesz tutaj: https://posciel-szpulka.pl/pizamy-dla-dzieci/. Warto zadbać o to, aby pociecha chętnie je zakładała. Pomóc może w tym aplikacja nawiązująca do bohaterów ulubionej bajki animowanej.
Bawełniana pościel dziecięca – dostosuj ją do wieku dziecka!
Pościel dziecięca powinna być kupowana w sposób przemyślany. To niewątpliwie element wystroju sypialni młodego człowieka, na którym nie warto oszczędzać. Bawełniana pościel dla dzieci zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. W rezultacie młody człowiek nie przegrzewa się pod nią i nie poci. Dziecięca pościel z bawełny jest dostępna w wielu kolorach i bajkowych motywach, znajdziesz ją tutaj: https://posciel-szpulka.pl/posciel-dla-dzieci/. Warto zadbać o to, aby odpowiadała aktualnym zainteresowaniom pociechy i była dostosowana do jej wieku. Kilkuletnie dzieci kochają Psi Patrol, natomiast nastolatki preferują Harry`ego Pottera.
Więcej z NoweMedium.pl
Jedna odpowiedź do “Jak przygotować dziecko do snu?”
Ciekawy i wartościowy artykuł, teraz już wiem jak polepszyć proces zasypiania mojego smyka. Dziękuje za cenne informacje.