Zdjęcie dnia. Jowisz w całej swojej okazałości uchwycony przez Teleskop Webba

NASA i ESA upubliczniły zdjęcia wykonane pod koniec lipca za pomocą instrumentu NIRCam w podczerwieni. Judy Schmidt z Instytutu Teleskopu Hubble’a nałożyła na nie odpowiednie barwy, aby uwypuklić wszystkie szczegóły powierzchni. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskoczył ekspertów z całego świata, którzy nie spodziewali się tak dokładnego obrazu.
Zobacz też: Pierwsze tak głębokie zdjęcie Wszechświata. Widać galaktyki uformułowane po Wielkim Wybuchu
Na zdjęciu widać doskonale nawet drobne szczegóły krawędzi poszczególnych pasm fal, zawirować i pełnowymiarowych wirów, na które podzielony jest Jowisz. Na obu biegunach bez problemu dostrzeżemy północną i południową zorzę. Co więcej, na powierzchni planety zobaczymy nie tylko potężne wiry, ale również największy antycyklon w Układzie Słonecznym, czyli Wielką Czerwoną Plamę.
Na fotografii uwieczniono także dwa księżyce gazowego olbrzyma – Amalteę (200 km średnicy) oraz Adrasteę (20 km średnicy).
Jeszcze pod koniec tego roku naukowcy przyjrzą się dokładniej zorzom Jowisza. W najbliższym czasie możemy się spodziewać także nowych zdjęć Wielkiej Czerwonej Plamy, bo to właśnie ona stanowi obecnie obiekt zainteresowania badaczy.