Najsłynniejsze zgody i kosy w polskiej piłce. Kto z kim trzyma sztamę poza boiskiem?
Kto się lubi, a kto nienawidzi w polskiej piłce?
Sportowe animozje pomiędzy rywalami to codzienność nie tylko w piłce nożnej. Kibice uwielbiają dopisywać szerszy kontekst do rywalizacji, zwłaszcza kiedy mowa o miejskich, czy regionalnych derbach. Kiedy spotykają się ze sobą dwa zespoły, których kibice za sobą nie przepadają, mówi się o “meczach podwyższonego ryzyka”, a wszystko to, co dzieje się dookoła boiska jest nacechowane wyjątkową, napiętą atmosferą.
Medal ma oczywiście dwie strony – tam, gdzie pojawia się sportowa nienawiść, tam też dochodzi do sojuszy, które bardzo często owocują w wieloletnie przyjaźnie. Niejednokrotnie zgody powstają na zasadzie “wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”, i drużyny łączą się wokół wspólnego wroga. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze, i najważniejsze zgody w Polsce.
Lech Poznań, Cracovia i Arka Gdynia
Potrójna zgoda łączy południe i północ przez Wielkopolskę. “Wielka Triada”, bo tak o sobie mówią zrzeszone kluby, rywalizuje przede wszystkim z lokalnymi rywalami – Lechią Gdańsk i Wisłą Kraków, ale na “celowniku” znajduje się również Legia Warszawa, Śląsk Wrocław czy Pogoń Szczecin.
Lechia Gdańsk i Śląsk Wrocław
Jeszcze do niedawna zespoły te tworzyły potrójną zgodę z Wisłą Kraków, ale ich relacje z Białą Gwiazdą popsuły się, kiedy Krakowianie ocieplili relacje z kibicami Ruchu Chorzów. Obydwa zespoły mają kosę z Arką Gdynia, Zagłębiem Lubin, Lechem Poznań czy Widzew Łódź. Ponadto, dwóch lokalnych rywali, czyli Arka i Zagłębie mają ze sobą zgodę.
Ruch Chorzów i Widzew Łódź
Chociaż obydwa zespoły od pewnego czasu pozostają w sportowej niełasce, zarówno Widzew jak i Ruch są uznawane za znaczące marki kibicowskie. Obydwa zespoły mają zgodę z Elaną Toruń, od niedawna dobre relacje z Wisłą Kraków, a kosy m.in. z Wielką Triadą (Arka, Cracovia, Lech) czy lokalnymi rywalami: ŁKS, Górnik Zabrze czy GKS Katowice.
Legia Warszawa i Zagłębie Sosnowiec
Chociaż klub ze stolicy ma raczej więcej wrogów niż przyjaciół, od lat trzyma sztamę z kibicami z Sosnowca. Oprócz nich, Legioniści mają zgodę z Radomiakiem Radom. Odwiecznym rywalem Legii naturalnie jest Polonia Warszawa, oraz drużyny, które przez lata walczyły z Warszawiakami o prymat na polskich boiskach, takie jak Lech Poznań czy Wisła Kraków.
Międzynarodowe zgody
Sympatie i kosy nie ograniczają się jedynie do terenu naszego kraju. Chociaż na pierwszy rzut oka może to brzmieć niewiarygodnie, polskie kluby są w przyjaznych relacjach z naprawdę mocnymi, światowymi markami. Wśród przykładów znajduje się między innymi zgoda Ruchu Chorzów z Atletico Madryt, Legii Warszawa z ADO Den Haag, Śląska Wrocław z Ferencvarosem i czeską Opavą czy Wisły Kraków z Lazio Rzym. Ponadto warto wspomnieć o układzie kibicowskim pomiędzy Widzewem Łódź a CSKA Moskwa, czy zgodzie Górnika Zabrze z chorwackim Hajdukiem Split.