Eintracht wyeliminował Barcę! Przypominamy największe piłkarskie niespodzianki ostatnich lat - NoweMedium.pl

Niemiecka ekipa sprawiła niemałą niespodziankę eliminując rozpędzoną FC Barcelonę. Najnowsza historia piłki zna jednak wiele przykładów sytuacji, gdy "underdog" wyrzuca za burtę faworyta. Przypominamy kilka z nich.

Mówi się, że puchary rządzą się swoimi prawami. To w ogromnej mierze prawda. Podczas gdy w sezonie ligowym liczy się stabilność i długoterminowa strategia, to puchary często są efektem determinacji, woli walki i…łutu szczęścia. Wczoraj Eintracht zaskoczył wszystkich eliminując FC Barcelonę z gry w Lidze Europy, niejako upokarzając Dumę Katalonii na Camp Nou.

Przypominamy inne przypadki, gdy Ci, którzy byli skazani na porażkę wychodzili z rywalizacji z podniesionymi głowami oraz zwycięstwem.

#1 – Dwumecz: Juventus 2:3 Ajax – Liga Mistrzów 2018/19

Starcie Ajaxu z Juventusem było pierwszy etapem, w którym rozpoczęła się piękna historia ekipy z Amsterdamu w Lidze Mistrzów w sezonie 2018/19. Mistrzowie Holandii już w pierwszym starciu zaskoczyli i zremisowali z Juventusem na swoim boisku 1:1.

Nikt jednak nie spodziewał się koncertu podopiecznych Erika Ten Haga w Turynie. Juventus szybko strzelił bramkę, czym wydawało się, że wynik dwumeczu został zamknięty. Ajax jednak po bohaterskim boju strzelił kolejne dwa gole i wyrzucił o wiele wyżej notowanego mistrza Włoch z Ligi Mistrzów.

#2 – Dwumecz: Arsenal 1 -2 Olympiakos – Liga Europy 2019/20

Ten dwumecz był jedną z najczarniejszych kart w historii występów w rozgrywkach europejskich londyńskiego Arsenalu. Podopieczni Mikela Artety wygrali pierwszy mecz w Pireusie 1:0 i pewni swego liczyli, że mecz na Emirates Stadium będzie już tylko formalnością.

Jakie było ich zaskoczenie, gdy gracze z Grecji najpierw wyrównali stan meczu i doprowadzili do dogrywki. Wydawało się, że gol Aubameyanga w 113 minucie rozstrzyga mecz, lecz wtedy Olympiakos wyrównał w ostatniej minucie. W myśl obowiązującej wtedy zasadzie goli na wyjeździe, to Grecy byli premiowani awansem do dalszej fazy rozgrywek.

#3 – Manchester City 0-1 Wigan Athletic – Finał FA Cup 2013

Jedna z najdziwniejszych historii w całych dziejach futbolu. Jak często zdarza się, aby ta sama drużyna spadła z ligi i jednocześnie zwyciężyła puchar krajowy? Tego właśnie dokonało Wigan.

Spadkowicz z Premier League w finale zmierzył się z będącym w gazie Manchesterem City. Obywatele byli niekwestionowanym faworytem, a każdy wynik inny, niż ich wygrana byłby uznany za blamaż. Tak też się stało. Wigan zdobyło gola w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry i dali swoim fanom upragniony Puchar Anglii.

#4 – RB Lipsk 2:1 Atletico Madryt – Liga Mistrzów 2019/20

Sezon 2019/20 w Lidze Mistrzów był naprawdę dziwny przez pandemię koronawirusa. Dość powiedzieć, że w ćwierćfinałach grano tylko jedno spotkanie na neutralnym terenie. Ekipą, która wtedy zdecydowanie na tym skorzystała był RB Lipsk. Ekipa z Saksonii jako dosyć młody klub osiągnęła niebagatelny sukces jakim był awans do półfinału Ligi Mistrzów.

Na drodze Puszek stanęło Atletico Madryt. Drużyna ze stolicy Hiszpanii była faworytem meczu, lecz Lipsk był tego dnia bezbłędny. Formacja z Bundesligi pokonała Los Colchoneros 2:1 i zameldowała się w półfinale Ligi Mistrzów.

#5 – Dwumecz: Bayer Leverkusen 3:3 Manchester United – Liga Mistrzów 2001/02

Bayer Leverkusen był niekwestionowaną sensacją sezonu 2001/02. Drużyna z Niemiec nie była stawiana w roli faworytów w Lidze Mistrzów, a jakimś cudem zaszła do finału. Jednym z przystanków na jej drodze był Manchester United, czyli drużyna z najwyższego europejskiego topu.

W pierwszym meczu na Old Trafford padł wynik 2:2, co zdecydowanie stawiało w lepszej sytuacji graczy Bayeru. W rewanżu Czerwone Diabły musiały więc koniecznie walczyć o wygraną. Drugi mecz i drugi remis – starcie w Leverkusen zakończyło się wynikiem 1:1, a w związku z zasadą goli na wyjeździe, to Bayern Leverkusen awansował do wielkiego finału.