Dobra runda polskich drużyn w europejskich pucharach. Przypominamy najlepsze występy naszych drużyn w Europie - NoweMedium.pl

Dobra runda polskich drużyn w europejskich pucharach. Przypominamy najlepsze występy naszych drużyn w Europie

W tym sezonie ekipy z Ekstraklasy prezentują się nad wyraz dobrze w europejskich pucharach. Przypomnijmy najlepsze występy naszych drużyn w Europie.
fot. Lech Poznań

Ekstraklasowe drużyny przyzwyczaiły nas już do tego, że na ogół są dla nas kompromitacją w ligach europejskich. Występ Legii w Lidze Mistrzów był dla nas jak święto, ale potem nie było już tak kolorowo – rzadko kiedy mieliśmy naszego przedstawiciela nawet w Lidze Europy. Tak źle jednak nie było zawsze, jeszcze w XXI w. było kilka występów kiedy nasze drużyny potrafiły zagrać naprawdę świetną piłkę z topowymi drużynami

#5 – Lech Poznań – Juventus 3:3 – 2010/11

https://www.youtube.com/watch?v=foJ62HmrcCQ

To był magiczny sezon, Lech Poznań z Rudnevsem, który strzelił hat-tricka, a na przeciwko wielki Juventus z takimi zawodnikami jak Giorgio Chiellini i Alessandro Del Piero. Spotkanie Lech zaczął wspaniale od dwóch bramek Rudnevsa w 14 i 30 minucie. Potem jednak do głosu doszła Stara Dama, która strzeliła aż 3 gole. Gdy wydawało się, że wszystko stracone to ponownie Łotysz dał popis umiejętności i silnej psychiki, w 90 minucie wyrównał on stan meczu.

#4 – Wisła Kraków – FC Barcelona – 1:0 – 2008/09

https://www.youtube.com/watch?v=otCBEKoUsLw

FC Barcelona na kolanach, a to wszystko za sprawą krakowskiej Wisły. Wydawać by się mogło, że takie rzeczy udają się tylko, gdy wielka drużyna gra rezerwowym składem – Nic bardziej mylnego. Barcelona w tym okresie była naszpikowana gwiazdami: Xavi, Iniesta, Henry, Puyol, Eto’o. To tylko kilka nazwisk ze składu Barcelony, który walczył z Wisłą. Tymczasem to Brazylijczyk z Wisły strzelił jedyną bramkę w tym spotkaniu – Cleber dał Wiśle zwycięstwo w meczu III rundy eliminacji do Ligi Mistrzów.

#3 – Lech Poznań – Manchester City – 3:1 – 2010/11

Manchester City w początku budowy wielkiej ekipy kontra poznański Lech. Stadion przy ul. Bułgarskiej tego wieczoru wybuchnął euforią, a to wszystko dzięki zwycięstwu Kolejorza 3:1 nad Manchesterem City. Dwa świetne strzały z dystansu Krivetsa i Możdzenia oraz szczęśliwe trafienie Arboledy dały Lechowi 3 punkty, które potem okazały się bardzo istotne dla wyprzedzenia Juventusu w tabeli.

#2 – Groclin Grodzisk Wielkopolski – Manchester City – 1:1 – 2003/04

Młody Sebastian Mila kontra Nicolas Anelka. W tym starciu nikt nie dawał drużynie z Grodziska Wielkopolskiego najmniejszych szans w walce z Manchesterem City, a tymczasem udało się. Na wyjeździe Groclin dokonał niemożliwego i zremisował 1:1 z ekipą Obywateli. Spotkanie rozpoczęło się źle, w 5 minucie Anelka otworzył wynik spotkania, ale w 65 minucie Mila z wolnego dał Groclinowi remis, którego ten już nie wypuścił. Jak się okazało 1:1 na wyjeździe pozwoliło potem wyeliminować Manchester City.

#1 – Legia Warszawa – Real Madryt – 3:3 – 2016/17

https://www.youtube.com/watch?v=-BM6YeMJdBY

Najmłodszy mecz na naszej liście, ale jak istotny. Tutaj już nie było gry w kwalifikacjach, ale prawdziwa batalia w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Do Warszawy przyjechał wielki, naszpikowany gwiazdami Real Madryt. Spotkanie rozpoczęło się tragicznie – 1 minuta i Bale z pięknego woleja daje Legii znak – nie macie co szukać choćby jednego punktu dzisiaj. Potem poprawił w 35 minucie Benzema i było 2:0

Legia jednak wzięła się do roboty, a pierwszy znak do ataku dał Odidja-Ofoe. Belg wbiegł pomiędzy graczy Realu, upokorzył ich dryblingiem i umieścił piłkę w górnym rogu bramki. Radovic wziął przykład z kolegi i dokonał podobnej rzeczy, tyle że on umieścił piłkę w dolnym rogu bramki. Na tablicy wyników widniał wynik 2:2. Wtedy nadeszła 83 minuta i 3:2 dla Legii, Thibault Moulin dał prowadzenie stołecznej drużynie. Niestety 3 minuty później zdołał jeszcze wyrównać Kovacic, jednakże i tak Legia dokonała sensacji.