Poezja współczesna. Pięciu twórców, których warto poznać bliżej

Poezja to nie tylko Szymborska, Różewicz, Miłosz czy Baczyński. Wiersze tych klasyków znamy z podręczników, a często na samą myśl o powrocie do szkolnych tekstów mamy dreszcze. Utwory wszystkich wyżej wskazanych twórców są niezwykle ważne, ponieważ wpłynęły na społeczeństwo, a także przyczyniały się do jego kształtowania. Nie da się ukryć, że świat idzie do przodu, a przed człowiekiem stają kolejne wyzwania… O tym z jakimi problemami boryka się współczesna jednostka mówią także poeci XXI w.
Zobacz też: 78 lat temu zmarł Krzysztof Kamil Baczyński. Jak wyglądało życie poety?
#1 Rupi Kaur
Indyjska poetka i rysowniczka przechodzi obecnie rozkwit swojej kariery. Artystka została uznana przez stację BBC za jedną ze 100 kobiet roku 2017. Jej debiutancki tom poezji z 2014 r. “Mleko i miód” został wydany na świecie w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy i odnotował wysokie pozycje w statystykach najpopularniejszych książek w 2015 r.
Rupi Kaur słynie z pisania krótkich białych wierszy, prostych w formie, lecz o mocnym przekazie. Jej teksty to poezja kobieca – o kobietach i dla kobiet.
Na swoim koncie ma już trzy tomiki poezji:
- 2014: Mleko i miód
- 2017: Słońce i jej kwiaty
- 2020: Dom ciało
#2 Krzysztof Kościelski
W zestawieniu nie mogło zabraknąć najpopularniejszego autora wierszy w polskim Internecie – Krzysztofa Kościelskiego. Na swoim koncie, zaraz obok tomiku poezji EGO, ma tysiące rozbawionych i poruszonych czytelników na Facebooku i Instagramie.
Kościelskiego charakteryzuje ironiczny, satyryczny, a też niekiedy czarny, humor. Poezja autora podejmuje się różnorodnej problematyki, jednak dominującym tematem jest miłość w dobie internetu.
#3 Jacek Podsiadło
Jacek Podsiadło to ceniony poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz i felietonista. Laureat licznych nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), nagrody Czesława Miłosza (2000), dwukrotnie nominowany do nagrody Nike.
Jego wiersze, niezależnie od tego czy są miłosne, ironiczne, przeciwko państwu czy dotyczą podróży lub korespondencji, zachwycą niejednego czytelnika.
#4 Agnieszka Wolny-Hamkało
Agnieszka Wolny-Hamkało to polska poetka, krytyczka literacka, pisarka i publicystka. Na swoim koncie, w zakresie dorobku tomików poezji ma: „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017).
#5 Billie Sparrow
Weronika Maria Szymańska występuje w internecie pod pseudonimem Billie Sparrow. Artystka jest poetyckim głosem młodego pokolenia, a jej “arkusz poetycki” stanowi szczerą i poruszającą odpowiedź na pytanie “Jak mówić o uczuciach?”.