Muzycy chcą wrócić na scenę. Protestują przeciwko wykluczeniu
Koncerty miały wrócić w ograniczonej formie już pod koniec maja. Jednak mimo luzowania obostrzeń, rząd nie odniósł się do branży muzycznej. W odpowiedzi na ignorancję – Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Polska Izba Techniki Estradowej i Związek Zawodowy Muzyków RP, opublikowali wspólne stanowisko wobec obowiązujących obostrzeń. Do akcji masowo przyłączają się artyści oraz osoby obsługujące całe zaplecze koncertowe.
“Dość niszczenia polskiej kultury”
Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu I niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!
– brzmi treść oświadczenia
Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu.
Protestujący wskazują, że rządowa decyzja uderza w grupy muzyczne i jest niesprawiedliwa, ponieważ mecze piłkarskie, wesela, imprezy domowe, komunie, spektakle czy kabarety mogą się odbywać normalnie. Powołują się, że takie decyzje są całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej. Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby branża muzyczna stała w tak silnej sprzeczności z innymi wydarzeniami kulturalnymi.
Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.
– fragment oświadczenia
Głos w sprawie zabrał także Dawid Podsiadło. Zwraca się on do swoich obserwatorów z prośbą o znalezienie logiki rządowych decyzji:
Artyści protestują
#1 Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich
#2 Katarzyna Nosowska
#3 Mery Spolsky
#4 Artur Rojek
#5 Daria Zawiałow
#6 Ania Dąbrowska