5 kultowych miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi
Manufaktura Łódź – co to takiego?
Manufaktura razem ze znajdującym się po sąsiedzku pięknym Pałacem Poznańskiego jest połączeniem bardzo wielu różnych atrakcji. Znajdziecie tu między innymi muzea, kino, restauracje, sale fitness, a nawet plażę i lodowisko (to w zależności od pory roku. Jest tu także wspomniany wyżej hotel Manufaktura Łódź. A skąd się wzięła nazwa manufaktura? Bo kiedyś była to fabryka (zresztą jedna z wielu) jakie znajdziemy opisane między innymi w książce Władysława Reymonta “Ziemia obiecana”. A więc historia i nowoczesność w jednym.
Księży Młyn i Muzeum Kinematografii
Także zespół fabryczno – mieszkalny. Ten z kolei należał do Karola Scheiblera. Po wielu latach zaniedbań miasto stara się dać temu zabytkowi “drugie życie”. Dobre dla ludzi lubiących niezwykłe klimaty. Od 2015 roku Księży Młyn znajduje się na liście Pomników Historii.
Znajduje się na terenie wspomnianego wyżej Księżego Młynu, a dokładniej pałacu Karola Scheiblera. Łódź jest także miastem filmowców. W łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych (WWF) powstawały wielkie dzieła ekranu. Na przykład jedne z pierwszych powojennych czyli “Zakazane piosenki” i “Przygoda na Mariensztacie” w tutejszej Państwowa Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralna im. Leona Schillera uczyli się mistrzowie, którzy dla nas te filmy tworzyli. Warto dowiedzieć się nieco więcej o naszym “polskim Hollywood”. Zobaczyć rekwizyty i stroje z niejednej ciekawej produkcji.
Ulica Piotrkowska
Jedna z najbardziej znanych i reprezentacyjnych w całej Polsce. Do tego jedna z najdłuższych. Ciągnie się przez ponad 4 kilometry. To właśnie wokół niej rozwinęło się na przestrzeni lat całe miasto. Jest długim deptakiem spacerowym, a po obu stronach zauważycie restauracje, kluby, puby i wszystko to co przyciąga ludzi spragnionych niezłej rozrywki albo dobrego jedzenia. Oczywiście nie brakuje pięknie odrestaurowanych zabytkowych kamienic. Stoi tu również kilka pałaców oraz Hala Targowa Górniak.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Nie mogło w Łodzi zabraknąć ekspozycji obrazującej włókienniczą przeszłość miasta. Muzeum znajduje się w kolejnej dawnej fabryce, tym razem jej właścicielem był kiedyś Ludwik Ferdynand Geyer. Zobaczycie tu kolekcje tkanin artystycznych, Obiekty znajdują się przy wspomnianej wyżej ulicy Piotrkowskiej. Jest największą tego typu placówką muzealną w Europie. Ciekawostką może będzie fakt, że po sąsiedzku zwiedzicie także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.
Park Ocalałych i stacja Radegast
Smutne pamiątki po latach II wojny światowej. W Łodzi było duże getto żydowskie. Znajdziecie tu między innymi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Kopiec Pamięci i Pomnik Polaków Ratujących Żydów. Są także drzewka sadzone przez osoby ocalone z tego wojennego piekła. Park powstał stosunkowo niedawno bo w roku 2004.