Nie masz ręki do kwiatów? Najlepsze rośliny doniczkowe, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu
Rośliny doniczkowe są coraz popularniejszym elementem domowego wystroju. Wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat i poczucie bliskiego obcowania z naturą. Zielony rynek pęka w szwach od coraz to nowszych roślinnych form, warto jednak pamiętać, że rośliny się rozrastają i można je łatwo ukorzeniać i przekazywać dalej.
Wielu z nas uważa, że nie ma ręki do kwiatów – wiemy jednak jak temu zaradzić! Wybierz którąś z poniższych roślin i udekoruj swoje wnętrze zielenią. Nasze propozycje są łatwe w pielęgnacji i sprawdzą się nawet u największego zapominalskiego.
#1 Aloes
Aloes (Aloe vera) to sukulent o wyrazistym kształcie. Ta niezwykle wytrzymała roślina jest bezproblemowa i doskonale nadaje się do uprawy w doniczce – nie wymaga wiele pielęgnacji, ani częstego nawadniania. Aloes będzie idealnym wyborem dla osób zapominalskich, zapracowanych czy tych nie mających ręki do roślin.
Istnieje około 300 gatunków aloesów, jednak najbardziej popularnym jest aloes zwyczajny – zwany lekarskim. Sukulent ma grube, niebieskawozielone liście długości 40-50 cm, które wyrastają sztywno z rozety osiągającej maksimum 100 cm wysokości.
Pielęgnacja
Aloes nie jest rośliną, która wymaga wiele uwagi. Lubi jasne i słoneczne miejsca, a latem świetnie odnajdzie się na tarasie i balkonie. Jeśli sukulent stoi za długo w nieodpowiednio doświetlonym miejscu zacznie blaknąć.
Roślinę podlewamy raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić.
#2 Scindapsus złoty
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Naturalnie rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew za pomocą korzeni czepnych. To wiecznie zielone pnącze osiąga nawet powyżej 5 m długości. Jego liście są asymetryczne i sercowate.
Pielęgnacja
Epipremnum złocicte jest bardzo łatwe w uprawie. Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Jest tolerancyjna względem temperatury, ale bywa kapryśna względem podlewania. Należy ją regularnie ale niezbyt intensywnie podlewać. Roślina lubi zraszanie, które zapobiegnie opadaniu i brązowieniu liści.
Jeśli chcemy, aby nasze epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni dokarmiajmy je raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.
#3 Sansewieria gwinejska
Sansewieria to kwiat nazywany sukulentem liściowym. Ma strzelisty pokrój i wolno rośnie. Dorosły okaz tworzy rozetę długich, ciemnozielonych liści przypominających szable. Sansewieria gwinejska bardzo lubi słońce – to właśnie na słonecznym stanowisku rośnie najszybciej. Jednak poradzi sobie także w miejscu półcienistym.
Pielęgnacja
Roślina lubi umiarkowane podlewanie – ważne aby nie nalewać wody do środka rozety liściowej. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej warstwie podłoża w doniczce. Roślinę można nawozić raz na miesiąc (od wiosny do jesieni) nawozem do roślin o zielonych liściach.
#4 Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas to zielona roślina, która rośnie od 30 do 150 cm. Jej główną ozdobą są eliptyczne lub jajowate liście, które wyrastają z bardzo grubych kłączy. Nie jest to kwiat wymagający, a jego mocną stroną jest to, że ma dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki tj. zacienienie oraz rzadkie podlewanie. Jednostronne oświetlenie rośliny sprawia, że liście wyginają się w kierunku światła, stąd też zaleca się regularne obracanie doniczki.
Pielęgnacja
Zamiokulkas określa się także nazwą żelazna roślina, ponieważ sprawdzi się w biurze oraz w domu. Nie jest wymagający, wystarczy go umiarkowanie podlewać. Co istotne, roślina toleruje także krótkotrwałe okresy suszy, więc nie ma powodów do zmartwień. Największym błędem jest zbyt obfite podlewanie, ponieważ nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i zamieranie całych roślin.
Roślina ma małe wymagania pokarmowe. Możemy ją nawozić nawozem do roślin zielonych raz w miesiącu (od kwietnia do września).
#5 Zielistka
Zielistka to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoim wyglądem przypomina intensywnie zieloną trawę i to już powinno nam sygnalizować, że z łatwością adaptuje się do otaczających warunków. To idealna roślina dla osób zabieganych lub bez doświadczenia w pielęgnacji kwiatów.
Pielęgnacja
Zielistka najlepiej rośnie na lekko wilgotnym podłożu, dlatego dobrze jest podlewać ją w momencie, kiedy warstwa wierzchnia ziemi jest już nieco przeschnięta. Trzeba pamiętać jednak, że przelanie szkodzi zielistce, natomiast lekkie przesuszenie nie.