Jak zwalczać Legionellę?
Legionella jest bakterią groźną dla zdrowia, a nawet ludzkiego życia. W związku z tym ogromna część z nas prowadzi zaciętą walkę w celu jej usunięcia. By legionella była bezpieczna dla naszego zdrowia, jej ilość w ciepłej wodzie nie powinna przekroczyć stężenia 100 bakterii/100 ml.
Przede wszystkim należy pozbyć się biofilmu, by skutecznie pozbyć się Legionelli. Do najbardziej skutecznych metod, zaliczyć można: użycie chloru, jonizację, zastosowanie przegrzewu instalacji, jak również membran i lamp UV. Przyjrzyjmy się dostępnym metodom z bliska.
Lampy UV i membrany, czyli nowoczesne metody na walkę z Legionellą
Lampa UV i membrana nazywane są często metodą wyjściową- posiadają miejscowy charakter działania. Ich praca polega na zatrzymaniu i zabiciu bakterii, które przepływają w wodzie. Wadą rozwiązania, jest brak możliwości usunięcia bakterii znajdujących się w instalacji wodnej, które zlokalizowane są w trudno dostępnych miejscach. W związku z tym, w praktyce lampy UV i membrany to metody usuwania Legionelli, które często łączy się z innymi technikami w celu osiągnięcia dobrych rezultatów. Po więcej informacji wejdź na: https://bluecare.pl/
Dezynfekcja termiczna, czyli przegrzew instalacji
Dezynfekcja termiczna to technika, która cieszy się największą popularnością oraz najwyższą skutecznością działania. To także metoda ekonomiczna- do jej zastosowania nie wymaga się użycia żadnych dodatkowych urządzeń. Kluczowe jest osiągnięcie optymalnej temperatury wody w instalacji wodnej- w każdym punkcie czerpalnym musi wynosić ona 70°C. Taka temperatura zazwyczaj usuwa bakterię Legionelli. Kluczowe jest właściwe wykonanie, a przede wszystkim wystarczająco długie płukanie instalacji.
Wadą tej metody jest pozostawianie biofilmu, a więc powłoki zbudowanej z komórek mikroorganizmów. Co więcej, w praktyce zauważyć można, że po zastosowaniu dezynfekcji termicznej, po krótkim czasie bakterie pojawiają się na nowo- problemem są tzw. martwe końce, gdzie woda stoi, a bakterię szybko się namnażają.
Jonizacja metodą na pozbycie się Legionelli
By skutecznie usunąć z wody bakterie Legionelli, wprowadzone zostają w procesie elektrolizy jony srebra oraz miedzi. Dzięki temu dochodzi do skutecznego zniszczenia biofilmu oraz bakterii. Co charakterystyczne dla tej metody, w początkowej fazie po jonizacji znacznie zwiększa się stężenie Legionelli, co spowodowane jest wypłukiwaniem biofilmu z całej instalacji.
By można było cieszyć się maksymalną skutecznością stosownej metody, należy stosować jedynie elektrody z czystego srebra oraz miedzi. Połączenie dwóch stopów tych metali pozwala na nierównomierne uwalnianie się jonów srebra, w stosunku do jonów miedzi. Osobne elektrody pozwalają na indywidualne dozowanie stopów dwóch metali.
Chlor, czyli powszechnie znany pierwiastek do usunięcia Legionelli
Dwutlenek chloru to kolejny niezwykle skuteczny pierwiastek pozwalający na pozbycie się z instalacji wodnej Legionelli. Dawkowany jest do instalacji wodnej przy pomocy specjalistycznego generatora, przez co jest o wiele bardziej stabilny niż wolny chlor, jak również posiada zdolność do przenikania przez biofilm.
Dwutlenek chloru jest silnym utleniaczem, dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu dokładnie niszczy bakterie, które się w niej znajdują. Wadą działania chloru jest jego mniejsza skuteczność w oddalonych punktach instalacji wodnych. Co więcej, w wyniku zastosowania tej techniki, w wodzie wytwarzają się produkty uboczne- chlorany i chloryny. Nie zaleca się także dezynfekcji chlorem w instalacjach wykonanych z PE.