Szpital na Stadionie Narodowym nie będzie otwarty, bo nie pozwalają na to przepisy
Minister Michał Dworczyk przyznał, że szpital na Stadionie Narodowym nie będzie na razie otwarty, bo nie pozwalają na to przepisy. Liczy na dostosowanie przepisów pod działalność szpitala.
Szpital na Stadionie Narodowym został otwarty w czwartek. Jednak wciąż nie przyjmuje pacjentów.
Szef Kancelarii Premiera informował, że szpital jest budowany w trzech etapach. Pierwszy zakłada zapewnienie 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na COVID-19, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Drugi etap to 500 łóżek. I w kolejnym etapie zakłada się, że będzie ich już 1200.
Minister Dworczyk przekazał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony.
Tymczasem pandemia wciąż dynamicznie się rozwija, a szpital na Stadionie Narodowym nadal nie funkcjonuje.
“Okazało się, że…”
Minister Dworczyk na wtorkowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia zapytany, dlaczego szpital wciąż jest zamknięty, odpowiedział:
W zeszły czwartek szpital został przekazany personelowi medycznemu, zostały zakończone wszystkie prace związane z budową infrastruktury, wyposażenia. Od piątku trwają szkolenia stanowiskowe, są wdrażane procedury i załatwiane sprawy formalno-prawne związane z dopuszczeniem do funkcjonowania tego obiektu. Zakładaliśmy, że zdolność operacyjną szpital uzyska w niedzielę wieczorem. Okazało się, że są pewne przepisy, które muszą jeszcze zostać doprecyzowane bądź wyjaśnione
Nie wyjaśnił jednak o jakie przepisy chodzi.
Szpital na Stadionie Narodowym i inne placówki tymczasowe muszą spełniać tylko kilka z kilkudziesięciu wymogów do których zobowiązane są placówki lecznicze.
Jednym z nich jest np. odstęp między łóżkami, a szerokość drzwi ma umożliwić transport łóżek i pacjentów. Pominięto tutaj kwestię bezpośredniego dostępu w salach do światła dziennego (w salach konferencyjnych jest to niemożliwe), nie ma wymogu szczelnego sufitu na odpowiedniej wysokości, a także by sale chorych nie były przechodnie oraz aby placówki lecznicze były w samodzielnym budynku.
Szpital na Stadionie Narodowym został już otwarty przed kamerami telewizyjnymi, ale dopiero dzisiaj rząd zmienia przepisy, żeby był on legalny.
Powstało nowe rozporządzenie, które umożliwi powstawanie szpitali tymczasowych na stadionie czy w halach Expo.
Tymczasowy Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.
Działania obecnego rządu na swoim Twitterze określił jeden z dziennikarzy portalu internetowego: