Skandal w Lidze Mistrzów! Mecz PSG - Basaksehir przerwany - NoweMedium.pl

Skandal w Lidze Mistrzów! Mecz PSG – Basaksehir przerwany

Do szokujących wydarzeń doszło podczas wtorkowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Basaksehirem Stambuł a Paris Saint-Germain. Sędzia techniczny tego spotkania zastosował rasistowskie określenie wobec jednego z zawodników. Na znak protestu gracze gospodarzy oraz gości zeszli z boiska.
Skandal w Lidze Mistrzów! Mecz PSG - Basaksehir przerwany

“Ten czarny tam, idź sprawdź kim on jest”

Do feralnej sytuacji doszło w 10 minucie meczu. To właśnie wtedy doszło do faulu, a po nim do awantury, po której arbiter dał aż trzy żółte kartki zawodnikom gospodarzy. Sytuacja rozwścieczyła ławkę rezerwowych Stambułczyków, a to przykuło uwagę rumuńskiej drużyny sędziowskiej.

Asystent sugeruje głównemu arbitrowi, aby zwrócił uwagę na zachowanie jednego z rezerwowych. “Ten czarny tam, idź sprawdź kim on jest, to niemożliwe żeby zachowywać się w ten sposób” (tłum. red.). Rasistowska uwaga została usłyszana na ławce gospodarzy, a to doprowadziło tylko do zaostrzenia konfliktu.

“Kiedy widzisz białego faceta, nie mówisz “ten biały”, więc dlaczego kiedy widzisz czarnoskórego, mówisz “ten czarny” ?”

Najmocniej zareagował Demba Ba. Były zawodnik m. in. Chelsea czy Newcastle United w bezpośredni sposób zwraca uwagę na rasizm u arbitra. W międzyczasie eskalacja sytuacji doprowadziła do przerwania meczu. Po stronie gospodarzy stanęli również Paryżanie, a wkrótce potem wszyscy zawodnicy w ramach protestu zeszli do szatni. Mecz nie został dokończony.

Brak profesjonalizmu, rasizm, czy może jedno i drugie?

Oczywiście nie brakuje osób które stają w obronie Rumunów. Wiele osób zwraca uwagę na to, że użyte w rozmowie rumuńskie słowo “negru” oznacza po prostu “czarny”, i nie niesie za sobą negatywnego kontekstu. Problem polega jednak na tym, że to bardzo podobne fonetycznie słowo co “negro”, które w wielu językach funkcjonuje jako rasistowskie, obraźliwe określenie na osoby czarnoskóre.

Oczywiście, chcemy wierzyć że rumuński arbiter nie miał złych intencji, ale ktoś kto pełni rolę sędziego międzynarodowego w tak prestiżowych zawodach jak Liga Mistrzów, musi zdawać sobie sprawę z tak delikatnych kwestii jak ta. To określenie to przejaw rasizmu, oraz rażącego braku profesjonalizmu.

Nie dla rasizmu

Rasizm to wciąż poważny problem na wielu europejskich boiskach. UEFA robi co może, aby wyeliminować takie zachowania ze stadionów. Można to odczuć m. in. we włoskiej ekstraklasie. To właśnie tam w listopadzie 2019 roku arbiter przerwał spotkanie pomiędzy Napoli a AS Romą z powodu skandowania rasistowskich haseł w kierunku Kalidou Koulibaly’ego, obrońcy drużyny z Neapolu. Klubowy kolega Piotra Zielińskiego oraz Arkadiusza Milika wielokrotnie pada ofiarą rasistowskich haseł. Tego typu sytuacje dotykają wielu innych zawodników w Serie A. Niestety, większość z nich znosi to znacznie gorzej niż Senegalczyk, i po prostu ucieka z Serie A do innych lig.

Mecz Basaksehir – PSG zostanie wznowiony dzisiaj o godzinie 18:55, tym razem z nową obsadą sędziowską.