Leopard 2 wreszcie trafi na Ukrainę. Czym charakteryzują się niemieckie czołgi?
Rozmowy na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 obnażyły słabość Niemiec na arenie międzynarodowej. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo długo wzbraniali się przed wyrażeniem zgody na wysłanie tych pojazdów na front ukraiński.
Ostatecznie jednak doszło do porozumienia. Niemcy pomimo tego, że ich pozycja ucierpiała w wyniku dyskusji na temat Leopardów, dali radę wymóc na Stanach Zjednoczonych wysłanie na Ukrainę czołgów Abrams.
Zobacz też: HIMARS – amerykański system rakietowy w rękach Ukrainców. Czym charakteryzuje się ta broń?
My skupmy się jednak na znaczeniu Leopardów 2. Od tygodni, wiele krajów Europy wspólnie naciskało na Niemcy, aby te wyraziły zgodę na wysłanie ich na Ukrainę. Wartość tego sprzętu jest niebagatelna – Ukraina potrzebuje ciężkiego sprzętu, w szczególności czołgów, aby móc skutecznie walczyć z Rosjanami na polu bitwy.
Szacuje się, że jeśli Ukraińcy zdecydują się na ofensywę na Zaporożu, to konieczne jest wykorzystanie do tego czołgów. Leopardy to zdaniem wielu jedne z najlepszych czołgów na świecie.
Leopard – specyfika czołgów
Leopardy znacząco przewyższają jakością czołgi rosyjskie wykorzystywane na froncie w Ukrainie. Armia Putina na ogół wykorzystuje czołgi T-72 lub T-72B. Swoją przewagę mają one przede wszystkim w aspekcie mobilności, siły ognia oraz eksploatacji.
To ostatnie należy rozumieć w kwestii utrzymania sprzętu. Leopardy nie należą do najdroższych w utrzymaniu czołgów na świecie.
Zobacz też: To z tej broni Rosja ostrzeliwuje Ukrainę. Czym jest pocisk Iskander?
Specyfika Leopardów:
- Załoga: 4 osoby
- Masa – 55 ton
- Prędkośc – 72 km/h, w terenie: 56 km/h
- Zasięg strzelania: 32 km
W przypadku tych czołgów oraz ich dostarczenia na Ukrainę, kluczowe będzie to, które jego wersje przekażą państwa europejskie. Przykładowo, najstarsza obecnie wersja, Leopard 2A4 wymaga przed dostarczeniem kilku modernizacji, aby mogła prezentować zadowalającą wartość bojową.
Obecnie Leopardy są wykorzystywane przez szereg państw europejskich, m.in.
- Polskę
- Niemcy
- Turcję
- Hiszpanię
- Grecję
- Norwegie
- Danię
- Oraz państwa europejskie spoza NATO