Orły 2021 – ruszyło głosowanie. Kto ma szansę na “polskiego Oscara”?
Ze względu na wyjątkowe warunki w jakich przyszło nam żyć, Polska Akademia Filmowa zmieniła reguły kwalifikowania do konkursu i przyznawania nagród. Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii Orłów, do konkursu dopuszczono produkcje, które przynajmniej przez tydzień były dystrybuowane na platformach VOD.
Na liście filmów kandydujących do Polskiej Nagrody Filmowej znalazło się 131 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali. Pełna lista tytułów dostępna jest tutaj. Ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej ma teraz niemały dylemat. Do 18 kwietnia może głosować na swoich faworytów, tym samym wybierając po pięć filmów w każdej z konkursowych kategorii.
Okrojoną listę filmów, które powalczą o nagrody w każdej kategorii poznamy 22 kwietnia.
Kiedy poznamy zwycięzców?
26 kwietnia ruszy kolejny etap głosowania, który pozwoli wyłonić laureatów. Nagrody zostaną wręczone na 23. gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2021, która została zaplanowana na przełom maja i czerwca. Jednak już 20 maja poznamy nazwisko laureata Nagrody Specjalnej “za osiągnięcia życia”.
23. Gala, tradycyjnie zostanie wyemitowana na antenie CANAL+. Podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów tegorocznej nagrody poznamy w chwili publicznego otwarcia kopert.
Produkcje dostępne online
Ze względu na pandemię Covid-19 widzowie mogą znaleźć wybrane produkcje w ofercie filmów na życzenie. W zakładce Orły 2021 można wypożyczyć nominowane dzieła i obejrzeć je razem z rodziną bądź przyjaciółmi.
#1 “Szarlatan” reż. Agnieszka Holland
Agnieszka Holland przeniesie nas w lata 50. Tam niezwykłe zdolności Jana Mikoláška zostaną poddane próbie w państwie totalitarnym.
#2 25.lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy reż. Jan Holoubek
Historia Tomasza Komendy wzruszyła całą Polskę. Niesłusznie posądzony o gwałt 23-latek trafia na 25 lat do więzienia. Wszystko się zmienia, kiedy sprawa ponownie trafia pod analizę detektywów.
#3 Sala samobójców. Hejter reż. Jan Komasa
Student prawa zostaje przyłapany na plagiacie, ale mimo to nie zamierza rezygnować z szansy na awans społeczny. Dochodzi do wniosku, że działanie po stronie prawa i moralności nie da mu możliwości szybkiego wdrapania się po szczeblach kariery. Dlatego przechodzi na drugą stronę barykady.